סערה באוסטרליה: ילדים ונערים עונו "כמו בגואנטנמו"

תכנית תחקירים חשפה תיעוד של התעללות קשה בילדים ובני נוער. מכות, הפשטה, קשירה לכיסאות, גז מדמיע ותאי בידוד הם רק חלק מהשיטות האכזריות בהן נהגו הסוהרים. ראש ממשלת אוסטרליה קרא לחקירה לאומית: "נרד לשורש העניין ונבין מה קרה פה"

עונו כמו בגוואנטנמו (CNN)

סערה באוסטרליה בעקבות שידור תחקיר בטלוויזיה שחשף פרשת התעללות ועינויים בילדים ובבני נוער שהוחזקו במתקן כליאה. קשירה לכיסאות, שימוש בגז מדמיע ותאי בידוד הם רק חלק משיטות הענישה המזעזעות בהן השתמשו הסוהרים - ותועדו במצלמות. ראש ממשלת אוסטרליה קרא ל"חקירה לאומית" של החשדות החמורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התחקיר ששודר אתמול (שני) במסגרת התכנית "Four corners" של רשת ABC האוסטרלית חשף מסכת התעללויות קשה בילדים ובנערים שהוחזקו במתקן הכליאה תוך שימוש בשיטות "נוסח גואנטנמו". בחלק מצילומי הוידיאו נראים סוהרים משכיבים ילד כבן-10 על מיטה מפשיטים אותו באלימות, ומכים אותו.

בקטע אחר נראה נער שפלג גופו העליון חשוף אזוק לכסא כשראשו מכוסה - בגלל שאיים לפגוע בעצמו. בקטע נוסף נראה אחד הסוהרים בועט ומכה באגרוף את אחד הילדים. עוד נטען בתחקיר כי נעשה שימוש בגז מדמיע נגד העצורים.

נערים הופשטו והוכו (CNN)

"כמו כל האוסטרלים, אני המום ונחרד למראה התמונות והטיפול הנורא במרכז 'דון דייל'", אמר ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טורנבול. "אנחנו נרד לשורש העניין ונבין מה קרה פה. אנחנו רוצים לדעת למה הממצאים שהוצגו בתכנית לא נתגלו בחקירות קודמות שנערכו בנוגע למוסד".

ג'יליאן טריגס, נשיא הוועדה האוסטרלית לזכויות אדם, אמר שבעקבות התחקיר יש לפתוח בחקירה פלילית נגד מרכז הנוער: "אם אחד מאיתנו היה נתפס מתנהג בצורה הזו לילדיו, ככל הנראה הוא היה מואשם בפלילים והילדים היו נלקחים ממנו".

במערכת הפוליטית באוסטרליה נשמעו שורה של גינויים בעקבות התחקיר ואף קריאות להתפטרותו של מושל "הטריטוריות הצפוניות", שם פועל מתקן המעצר. חברת הפרלמנט שרה הנדרסון צייצה בטוויטר שההתעללות שנחשפה בתכנית התחקירים היא "עינוי ילדים" והבהירה: "האחראים חייבים לשלם על מעשיהם".