דיווח: "טורקיה מענה את עצורי ניסיון ההפיכה"

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" טוען: "אספנו ראיות מהימנות לכך שהשלטון באנקרה מענה את עצורי ניסיון ההפיכה שכלואים במתקנים רשמיים ולא-רשמיים במדינה". מעל 10,000 בני אדם נעצרו לאחר האירועים ונשיא המדינה רג'פ טאיפ ארדואן הכריז על מצב חירום ל-3 חודשים

עצורים בטורקיה

לדאגה הגוברת בקהילה הבינלאומית מפני מסע הטיהורים בטורקיה מצטרף הערב (ראשון) דוח חמור שמפרסם ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" - שטוען כי יש בידיו "ראיות מהימנות" לכך שעצורים בטורקיה נתונים לעינויים קשים ובמקרים מסוימים אפילו אונס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז ניסיון ההפיכה הכושל במדינה נעצרו יותר מעשרת אלפים בני אדם - בהם אנשי צבא ושופטים. באמנסטי טוענים כי יש בידיהם דיווחים מאומתים לכך שהמשטרה באנקרה ובטורקיה מונעת מהעצורים מזון, מים וטיפול רפואי וכי העצורים נתונים להתעללות נפשית ופיזית.

(רויטרס)

חלק מהעצורים, כך על פי אמנסטי, נדרשים לעמוד או לכרוע במשך 48 שעות ברציפות. רבים מהם מוחזקים במתקני מעצר לא רשמיים, כמו אולמות ספורט, מסדרונות בתי משפט ואפילו באורוות.

"קציני צבא בכירים נאנסו"

על העצורים נאסר לפגוש עורכי דין, נמנע מהם ליצור קשר עם בני משפחותיהם ומרביתם כלל לא יודעים במה הם חשודים. על רקע הדיווחים הללו, באמנסטי אינטרנשיונל דורשים מהרשויות בטורקיה לאפשר לפקחים בינלאומיים לבקר את העצורים במתקני המעצר השונים כדי לפקח על אופן החזקתם.

"מדובר בדיווחים מטרידים מאוד, במיוחד בהתחשב בהיקף האדיר של המעצרים בשבוע האחרון", אומר מזכ"ל אמנסטי אירופה ג'ון דלהויסן. "אנחנו חוששים שהפרטים העגומים שתיעדנו הם רק שבריר מההתעללות שמתרחשת במתקני המעצר".

שני עורכי דין מאנקרה שעובדים יחד עם אמנסטי סיפרו כי עצורים אחרים דיווחו להם על קציני צבא בכירים שנאנסו במעצר באמצעות אלות על ידי השוטרים שחקרו אותם. דיווח אחר מפרט על כ-800 חיילים עצורים שמוחזקים באולם ספורט של המשטרה באנקרה. אצל לפחות 300 מתוכם נמצאו חבורות, חתכים ושברים. 40 מתוכם לא היו מסוגלים ללכת מעוצמת הפגיעה.