"נאריך את מצב החירום אם נידרש"

מספר שעות לאחר שהורה נשיא טורקיה ארדואן על סגירתם של כאלף בתי ספר ברחבי המדינה מתוקף הצו הראשון שהוציא במסגרת מצב החירום עליו הכריז, הבהיר ראש הממשלה ילדירים כי מצב החירום יוארך במידת הצורך. "מטרתנו היא שמצב החירום לא יוארך, אך אם יתעורר הצורך כמובן שניתן יהיה להאריכו", אמר

"נאריך את מצב החירום אם נאלץ". ילדירים (רויטרס)

ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדירים הבהיר הערב (שבת) כי אין בכוונת הממשל באנקרה להאריך את מצב החירום עליו הוכרז מעבר לשלושת החודשים שנקבעו, אך יעשה זאת אם יאלץ. ביום רביעי הכריז ארדואן על מצב החירום, המאפשר לו לחוקק חוקים ללא תמיכת הפרלמנט ולשלול זכויות וחירויות בהתאם לצורך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מטרתנו היא שמצב החירום לא יוארך, אך אם יתעורר הצורך כמובן שניתן יהיה להאריכו", אמר יילדרים בראיון טלוויזוני. מוקדם יותר היום הורה ארדואן על צו ראשון במסגרת מצב החירום והודיע על סגירתם של יותר מאלף בתי ספר פרטיים בטורקיה. ארדואן אף ניצל את ההזדמנות, ובמסגרת הצו הראשון שהוציא הורה על הארכת התקופה במהלכה ניתן להחזיק חשודים במעצר ללא משפט.

בריאיון שהעניק ביום חמישי לסוכנות הידיעות רויטרס מארמונו באנקרה אמר ארדואן כי במהלך ניסיון ההפיכה הכושל שהתרחש בשבוע שעבר, היו כשלים מודיעניים משמעותיים, וכי הוא מצפה שהיערכותם של הכוחות מזויינים בארצו - תתבצע במהירות. הוא ציין כי עדיין קיימת האפשרות לניסיונות הפיכה נוספים בטורקיה, אך הפעם לדבריו, מנגנוני הביטחון מוכנים לכך. "אנחנו יותר ערניים עכשיו", הבהיר הנשיא הטורקי, והוסיף: "זה לא יהיה קל יותר".

בהמשך הריאיון התייחס ארדואן להכרזתו על מצב חירום בטורקיה למשך שלושה חודשים. בריאיון הצהיר ארדואן כי אין מבחינתו כל מכשול או חסם להאריך את מצב החירום שהוכרז, במידת הצורך. הנשיא הטורקי שב להאשים את יריבו הגולה פתהוללה גולן בהתרחשויות האחרונות בטורקיה. הוא אף טען כי יש להחשיב את תנועתו של גולן כ"עוד ארגון טרור בדלני".