הרוצח בזמן הירי: "התעללתם בי במשך שנים"

בסרטון שצילם עד ראייה בזמן הטבח במינכן נשמע היורה כשהוא מאשים: "הייתי קורבן לבריונות במשך 7 שנים". במשטרה אומרים כי עלי דויד סונבולי, גרמני ממוצא אירני, פעל בהשראת "מסעות ירי המוניים" ולא מתוך מניע אסלאמי קיצוני. מרקל: "זה היה ערב של אימה, נחשוף מה עומד מאחורי הפשע הנורא הזה"

אחרי שגורמי אכיפת החוק בגרמניה הודיעו באופן נחרץ כי הרוצח ממרכז הקניות במינכן לא פעל בהשראת דאע"ש - במדינה מנסים עדיין להבין מה גרם לנער בן 18 ממוצא אירני לצאת עם נשק חצי-אוטומטי ומאות קליעים ולטבוח בנערים בסניף מקדונלדס. סרטון שהופץ ברשתות החברתיות, ובמהלכו נראה ונשמע היורה מתווכח עם עד ראייה, עשוי לשפוך מעט אור על המניעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בגללכם התעללו בי ונהגו בי בבריונות במשך שבע שנים!", נשמע היורה צועק לעברו של הצלם, שהבחין בעלי דויד סונבולי על גג מרכז הקניות. "ועכשיו אני חייב לקנות נשק כדי לירות בך", הוסיף. במהלך כל הסרטון נשמע עד הראייה כשהוא מקלל את סונובלי נמרצות, לאחר שנקלע עמו לקרב צעקות משני גגות סמוכים.

"יש לו אקדח! הוא טען אותו, תקראו מהר למשטרה", קרא עד הראייה לאנשים בסביבתו. "אתה חלאה", הטיח עד הראייה ביורה, שבתגובה אמר: "אני גרמני, נולדתי פה, גדלתי באזור הרץ 4 (אזור שבו מקבלים דמי אבטלה בגרמניה)". בשלב מסוים נקטעים חילופי הצעקות בין השניים כשהירי מתחדש.

(רויטרס)

פיתה ילדים למותם: "ארוחה חינם במקדונלדס"

9 בני אדם נרצחו במתקפת הירי במינכן, בהם 7 נערות ונערים. 27 בני אדם נוספים נפצעו. זמן קצר לפני הירי פרץ היורה לחשבון פייסבוק של צעירה מקומית ופרסם שם הודעה הקוראת לילדים להגיע לסניף מקדונלדס "בשעה 16:00" כדי לקבל ארוחה בחינם.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כינסה היום דיון חירום מיוחד בברלין בעקבות הירי ובסופו נשאה הצהרה לציבור. "עברנו ערב ולילה של אימה ונחשוף מה בדיוק עמד מאחורי הפשע הנורא הזה במינכן", אמרה. "נמשיך לעשות הכל כדי להבטיח את הביטחון והחופש של כל אחד ואחת בגרמניה".

"אנו מתאבלים היום על אלו שלעולם לא ישובו עוד לחיק משפחתם", הוסיפה. "אני פונה למשפחות, להורים ולילדים שאיבדו הכל - ואני אומרת לכם בשם העם הגרמני: אנו חולקים את כאבכם, אנו חושבים עליכם וסובלים ביחד איתכם".

ההשראה - ברייוויק?

הבוקר הודיעו ראשי מערכת הביטחון בבוואריה כי הטבח במרכז הקניות במינכן לא בוצע על רקע לאומני או דתי. "לא נמצא קשר לארגון דאע"ש וגם לא לארגונים אסלאמיים אחרים", אמרו. בפשיטה על ביתו נמצאו בחדרו של היורה ספרים בנושא "ירי המוני". בתיק שנשא בזמן הרצח נמצא ספר בשם "מדוע ילדים רוצחים? בתוך הראש של הרוצחים בבתי הספר".

המשטרה המקומית אישרה כי סונבולי סבל מדיכאון וכי אף קיבל בעבר טיפול נפשי, אך סירב לאשר את הדיווחים על כך שקיבל תרופות נגד דיכאון. החוקרים בגרמניה אמרו כי נמצא "קשר ברור" בין הטבח שביצע במינכן לבין הטבח שביצע אנדרס ברייוויק בנורווגיה לפני חמש שנים בדיוק.