טורקיה: בתי ספר ייסגרו, מעצרים יוארכו

נשיא טורקיה ארדואן הורה על סגירתם של כאלף בתי ספר ברחבי המדינה, זאת מתוקף הצו הראשון שהוציא במסגרת מצב החירום עליו הכריז. במסגרת הצו, ארדואן אף האריך את משך התקופה שבה ניתן לעצור אדם חשוד ללא משפט

אלף בתי ספר ייסגרו. ארדואן (רויטרס)

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הורה היום (שבת) על סגירתם של יותר מאלף בתי ספר פרטיים בטורקיה, כך דיווחו כלי תקשורת במדינה. המהלך בוצע במסגרת הצו הראשון שהוציא ארדואן כחלק ממצב החירום שעליו הכריז לאחר ניסיון ההפיכה הכושל במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארדואן אף ניצל את ההזדמנות, ובמסגרת הצו הראשון שהוציא הורה על הארכת התקופה במהלכה ניתן להחזיק חשודים במעצר ללא משפט. ביום רביעי הכריז ארדואן על מצב החירום, המאפשר לו לחוקק חוקים ללא תמיכת הפרלמנט ולשלול זכויות וחירויות בהתאם לצורך.

בריאיון שהעניק ביום חמישי לסוכנות הידיעות רויטרס מארמונו באנקרה אמר ארדואן כי במהלך ניסיון ההפיכה הכושל שהתרחש בשבוע שעבר, היו כשלים מודיעניים משמעותיים, וכי הוא מצפה שהיערכותם של הכוחות מזויינים בארצו - תתבצע במהירות. הוא ציין כי עדיין קיימת האפשרות לניסיונות הפיכה נוספים בטורקיה, אך הפעם לדבריו, מנגנוני הביטחון מוכנים לכך. "אנחנו יותר ערניים עכשיו", הבהיר הנשיא הטורקי, והוסיף: "זה לא יהיה קל יותר".

"אמרתי לראש מערך המודיעין כי זה מאוד ברור שהיו פערים משמעותיים ליקויים במודיעין שלנו", הוסיף. "אין טעם לנסות להסתיר או להכחיש את זה".

"אין מכשול להארכת מצב החירום"

בהמשך הריאיון התייחס ארדואן להכרזתו אתמול על מצב חירום בטורקיה למשך שלושה חודשים. בריאיון הצהיר ארדואן כי אין מבחינתו כל מכשול או חסם להאריך את מצב החירום שהוכרז, במידת הצורך.

הנשיא הטורקי שב להאשים את יריבו הגולה פתהוללה גולן בהתרחשויות האחרונות בטורקיה. הוא אף טען כי יש להחשיב את תנועתו של גולן כ"עוד ארגון טרור בדלני".

"נמשיך במאבק בכל מקום שבו הם נמצאים", הוסיף ארדואן. "האנשים האלו הסתננו למוסדות השלטון במדינתנו ומרדו בשלטון". ארדואן אף כינה את ניסיון ההפיכה "לא אנושי" ו"לא מוסרי".