מסע הירי במינכן: "אין קשר לטרור אסלאמי"

ראשי גופי הביטחון בבוואריה הבהירו כי לא נמצאו ראיות המעידות כי הטבח במרכז הקניות במהלכו נרצחו 9 בני אדם, בוצע ממניע דתי או לאומני. עוד עולה כי הרוצח בן ה-18 היה בטיפול פסיכיאטרי ובחדרו נמצאו ספרים בנושאי טבח המוני

פרחים לזכר הנרצחים (רויטרס)

חקירת אירוע הירי במרכז הקניות במינכן: במסיבת עיתונאים מיוחדת הודיעו היום (שבת) ראשי מערכת הביטחון בבוואריה כי המתקפה שהתרחשה אתמול במרכז קניות במינכן לא היתה על רקע לאומני או דתי. "לא נמצא קשר לארגון דאע"ש וגם לא לארגונים אסלאמיים אחרים", אמרו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותק פשטה המשטרה הגרמנית על ביתו של היורה שרצח תשעה בני אדם, בהם בני נוער, במרכז הקניות "אולימפיה". אביו של הנער נלקח לחקירה אף הוא לחקירה. בחדרו של הנער נמצאו ספרים בעוסקים בטבח המונים, וכן התברר כי נטל תרופות פסיכיאטריות. כמו כן המשטרה לקחה את מחשבו האישי של הנער להמשך חקירה.

בשעות הבוקר המשטרה הגרמנית מסרה כי היורה, צעיר ממוצא אירני שהתגורר בשכונה מרכזית בעיר, לא היה מוכר לגורמי אכיפת החוק וכי ככל הנראה פעל לבדו.  מהחקירה עולה כי הוא שם קץ לחייו זמן קצר לאחר האירוע בקרבת זירת הטבח.

מינכן: הכוננות נמשכת (רויטרס)

עמדת זיכרון במקום הפיגוע (רויטרס)

בינתיים החיים במינכן חוזרים לשגרה לשגרה. סמוך למרכז הקניות בו התרחש הירי בו נרצחו תשעה בני אדם ונפצעו 21 נוספים, הניחו תושבי העיר פרחים לזכרם של הנרצחים. "זה הבית שלי, והכול קרה ממש כאן", אמרה אחת מתושבות העיר סמוך למקום. "אני לא יודעת איך דברים ייראו מעכשיו ואיך זה ירגיש לעמוד כאן בכל פעם. התמימות ותחושת הביטחון אבדו".

"ההחלטות הפוליטיות בעולם ממשיעות להשפיע על הביטחון באזור", אמרה אזרחית אחרת. "אנחנו רוצים לחיות בשלום ובשלווה, ואנחנו למעשה חסרי אונים מול ההחלטות האלה".

בגרמניה מדגישים כי המניע למעשה הרצח טרם התברר. למרות זאת, במהלך הלילה מיהר נשיא צרפת פרנסואה הולנד לגנות את האירוע. "הירי הקטלני במינכן הוא אירוע טרור מחריד שמטרתו לזרוע אימה בגרמניה, אחרי שצרפת הייתה על הכוונת בשבוע שעבר", אמר. "גרמניה יכולה לסמוך על הידידות ושיתוף הפעולה של צרפת". גם האירנים פרסמו הודעת גינוי משלהם, זאת לאחר שהתברר כי היורה מחזיק באזרחות אירנית.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה כי תכנס היום את ראשי מערכת הביטחון במדינה, בכדי לדון בהמשך ההתמודדות עם המצב. "לא נשאיר פתח לפיגועים, אך אין צורך להפוך את גרמניה למדינת משטרה", אמר ראש לשכתה של הקנצלרית.

אתמול המשטרה הגרמנית הורתה על השבתת התחבורה הציבורית במינכן וסגרה את תחנת הרכבת התחתית הסמוכה לקניון, זאת במקביל להוראה לתושבים להישאר בבתיהם ולא להתקרב לאזור הקניון בו אירע מסע הירי הרצחני. כוחות מיוחדים מרחבי מחוז בוואריה הוזרמו לעיר בניסיון לאתר חשודים נוספים בביצוע הרצח.

כבר אתמול דיווחו תושבים רבים במינכן על מסוקים רבים בשמי העיר וניתן ובנוכחות גבוהה של שוטרים שמפטרלים ברחובות עם נשקים. תושבים העיר סיפרו כי כוחות הביטחון החלו בחיפושים כמעט בכל פינה בעיר על מנת למצוא את החשודים בירי. 

מינכן, הבוקר (רויטרס)

גם יחידת העילית הגרמנית SAS פרשה את כוחותיה ברחובות מינכן, ואנשיה נראו כשהם עוטים מסיכות ומדים מיוחדים סמוך לתחנות המשטרה. ממשלת מדינת בוואריה ערכה פגישת חירום בעקבות האירוע ועל פי דיווח של רשת תקשורת במדינה, מצב חירום הוכרז.