מסע הירי במינכן: המשטרה פשטה על בית הרוצח

כוחות גדולים של משטרת גרמניה פשטו על ביתו של הצעיר שרצח 9 בני אדם במרכז הקניות במינכן ולאחר מכן התאבד. תושבי העיר המנסים לחזור לשגרה, הניחו פרחים לזכר הקורבנות סמוך למרכז הקניות. "התמימות אבדה", אמרו

מינכן: הכוננות נמשכת (רויטרס)

המשטרה הגרמנית פשטה על ביתו של היורה שרצח תשעה בני אדם במרכז הקניות "אולימפיה" שבמינכן, כך דיווחו כלי התקשורת בגרמניה. אביו של הנער נלקח לחקירה, כשבמקביל מתחזקת הערכת החוקרים לפיה הרוצח, בן 18 ממוצא אירני ללא עבר פלילי, פעל לבדו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כוחות הביטחון הגרמנים עדיין נמצאים בכוננות מלאה בעיר, זאת לאחר שהתברר במהלך הלילה כי שלושה חשודים שנעצרו, נמצאו בלתי מעורבים. המשטרה הגרמנית מסרה, כי היורה, שהתגורר בשכונה מרכזית בעיר, לא היה מוכר לגורמי אכיפת החוק. מהחקירה עולה כי הוא שם קץ לחייו זמן קצר לאחר האירוע.

פרחים לזכר הנרצחים (רויטרס)

עמדת זיכרון במקום הפיגוע (רויטרס)

בינתיים החיים במינכן מתחילים לחזור לשגרה. סמוך למרכז הקניות בו התרחש הירי בו נרצחו תשעה בני אדם ונפצעו 21 נוספים, הניחו תושבי העיר פרחים לזכרם של הנרצחים. "זה הבית שלי, והכול קרה ממש כאן", אמרה אחת מתושבות העיר סמוך למקום. "אני לא יודעת איך דברים ייראו מעכשיו ואיך זה ירגיש לעמוד כאן בכל פעם. התמימות ותחושת הביטחון אבדו".

"ההחלטות הפוליטיות בעולם ממשיעות להשפיע על הביטחון באזור", אמרה אזרחית אחרת. "אנחנו רוצים לחיות בשלום ובשלווה, ואנחנו למעשה חסרי אונים מול ההחלטות האלה".

בגרמניה מדגישים כי המניע למעשה הרצח טרם התברר. למרות זאת, במהלך הלילה מיהר נשיא צרפת פרנסואה הולנד לגנות את האירוע. "הירי הקטלני במינכן הוא אירוע טרור מחריד שמטרתו לזרוע אימה בגרמניה, אחרי שצרפת הייתה על הכוונת בשבוע שעבר", אמר. "גרמניה יכולה לסמוך על הידידות ושיתוף הפעולה של צרפת". גם האירנים פרסמו הודעת גינוי משלהם, זאת לאחר שהתברר כי היורה מחזיק באזרחות אירנית.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה כי תכנס היום את ראשי מערכת הביטחון במדינה, בכדי לדון בהמשך ההתמודדות עם המצב. "לא נשאיר פתח לפיגועים, אך אין צורך להפוך את גרמניה למדינת משטרה", אמר ראש לשכתה של הקנצלרית.

אתמול המשטרה הגרמנית הורתה על השבתת התחבורה הציבורית במינכן וסגרה את תחנת הרכבת התחתית הסמוכה לקניון, זאת במקביל להוראה לתושבים להישאר בבתיהם ולא להתקרב לאזור הקניון בו אירע מסע הירי הרצחני. כוחות מיוחדים מרחבי מחוז בוואריה הוזרמו לעיר בניסיון לאתר חשודים נוספים בביצוע הרצח.

כבר אתמול דיווחו תושבים רבים במינכן על מסוקים רבים בשמי העיר וניתן ובנוכחות גבוהה של שוטרים שמפטרלים ברחובות עם נשקים. תושבים העיר סיפרו כי כוחות הביטחון החלו בחיפושים כמעט בכל פינה בעיר על מנת למצוא את החשודים בירי. 

גם יחידת העילית הגרמנית SAS פרשה את כוחותיה ברחובות מינכן, ואנשיה נראו כשהם עוטים מסיכות ומדים מיוחדים סמוך לתחנות המשטרה. ממשלת מדינת בוואריה ערכה פגישת חירום בעקבות האירוע ועל פי דיווח של רשת תקשורת במדינה, מצב חירום הוכרז.

מינכן, הבוקר (רויטרס)

"המשטרה במינכן מנסה לעשות מה שהיא יכולה", הבהירה מוניקה הולמייר, נציגת בוואריה בפרלמנט האירופי. "אין רכבות, אין אוטובוסים, התחנות ריקות מאדם. המשטרה לא רוצה לראות התקהלות של אנשים. אף אחד עדיין לא יודע למה היה ירי".