מסע הירי במינכן: 9 נהרגו, היורה התאבד

שעות לאחר שחמוש פתח בירי בקניון במינכן ורצח 9 בני אדם, מתחזקת ההערכה כי היורה פעל לבדו. משטרת גרמניה: הרוצח – צעיר ממוצא אירני. המניע למתקפה טרם התברר

שידור ישיר מרשת CNN (CNN, רויטרס)

שעות לאחר מתקפת הירי בקניון במינכן בה נרצחו 9 בני אדם, המשטרה הגרמנית מעריכה: היורה פעל לבדו. הערכות המשטרה הלילה (שבת) מנוגדות לדיווחיהם של עדי ראייה ששהו בקניון "אולימפיה" בו התרחש הירי, שלטענתם זיהו לפחות שלושה חמושים שפתחו באש בתוך הקניון ומחוצה לו. אתמול דווח כי מתנהל מצוד אחר שלושה חשודים במעצשה, אולם במהלך הלילה הם נעצרו ונמצאו כלא מעורבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כוחות הביטחון הגרמניים אישרו כי היורה הוא תושב מינכן, גרמני ממוצא אירני בן 18. טרם נקבע המניע לירי שהוביל למותם של תשעה, ולפציעתם של כ-21 בני אדם נוספים.

במהלך הלילה מיהר נשיא צרפת פרנסואה הולנד לגנות את האירוע. "הירי הקטלני במינכן הוא אירוע טרור מחריד שמטרתו לזרוע אימה בגרמניה, אחרי שצרפת הייתה על הכוונת בשבוע שעבר", אמר. "גרמניה יכולה לסמוך על הידידות ושיתוף הפעולה של צרפת".

מצב חירום הוכרז, התחבורה הציבורית הושבתה

המשטרה הגרמנית הורתה על השבתת התחבורה הציבורית במינכן וסגרה את תחנת הרכבת התחתית הסמוכה לקניון, זאת במקביל להוראה לתושבים להישאר בבתיהם ולא להתקרב לאזור הקניון בו אירע מסע הירי הרצחני. כוחות מיוחדים מרחבי מחוז בוואריה הוזרמו לעיר בניסיון לאתר חשודים נוספים בביצוע הרצח.

כבר אתמול דיווחו תושבים רבים במינכן על מסוקים רבים בשמי העיר וניתן ובנוכחות גבוהה של שוטרים שמפטרלים ברחובות עם נשקים. תושבים העיר סיפרו כי כוחות הביטחון החלו בחיפושים כמעט בכל פינה בעיר על מנת למצוא את החשודים בירי. 

גם יחידת העילית הגרמנית SAS פרשה את כוחותיה ברחובות מינכן, ואנשיה נראו כשהם עוטים מסיכות ומדים מיוחדים סמוך לתחנות המשטרה. ממשלת מדינת בוואריה ערכה פגישת חירום בעקבות האירוע ועל פי דיווח של רשת תקשורת במדינה, מצב חירום הוכרז.

"המשטרה במינכן מנסה לעשות מה שהיא יכולה", הבהירה מוניקה הולמייר, נציגת בוואריה בפרלמנט האירופי. "אין רכבות, אין אוטובוסים, התחנות ריקות מאדם. המשטרה לא רוצה לראות התקהלות של אנשים. אף אחד עדיין לא יודע למה היה ירי".

"היורה טען את הנשק - וירה בילדים"

בגרמניה מדגישים שאופיו של האירוע עדיין לא ברור. הרשויות בגרמניה מתנהלות כמו במתקפת טרור, אולם, עדיין אין ודאות לכך שאכן מדובר בפיגוע. אמש דווח כי מתנהל מצוד אחר שלושה חשודים במעשה, אולם במהלך הלילה הם נתפסו והתברר כי הם אינם מעורבים. על פי אחת ההערכות, ייתכן ואף מדובר בפעילי ימין קיצוני שיצאו לפעול נגד מהגרים. עם זאת, על פי עדות ראייה אחת, נשמעה קריאת "אללה אכבר" לפני שבוצע ירי נוסף.

התחבורה הציבורית מושבתת, סריקות ברחבי הע (רויטרס)

"הוא טען את הנשק ואז שמעתי 'בום'", סיפרה לורטה, עדת ראייה לאירוע, לרשת CNN. "יצאתי וראיתי את כל הפצועים. הייתי גב לגב עם היורה. הייתי בשירותים עם הבן שלי - וראיתי אותו יורה הישר לפניהם של ילדים", הוסיפה לתאר את הזוועות אליהן נחשפה.

מרכז הקניות "אולימפיה" נמצא בסמוך לאיצטדיון האולימפי במינכן, שם ב-1972 טרוריסטים פלסטינים לקחו בשבי ובהמשך רצחו 11 ספורטאים ישראלים שהגיעו להתחרות במשחקים האולימפיים.