ארדואן: "ניסיון הפיכה נוסף אפשרי"

בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס הודה נשיא טורקיה כי כשלי מודיעין משמעותיים הובילו לניסיון ההפיכה הצבאית ואמר: "היו פערים משמעותיים ותקלות במודיעין שלנו, אי אפשר להסתיר זאת". הוא הבהיר כי "אין מניעה להארכת מצב החירום במדינה"

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר אתמול בערב (חמישי) כי מנגנוני הביטחון הטורקיים סבלו מפערים מודיעניים קשים, שהובילו בין השאר לניסיון ההפיכה הכושל בארצו בסוף השבוע האחרון. ארדואן אף הצהיר כי קיימת אפשרות שמצב החירום עליו הכריז יוארך מעבר לשלושת החודשים שכבר נקבעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שהעניק מארמונו באנקרה אמר ארדואן כי בסוף השבוע האחרון היו כשלים מודיעניים משמעותיים, וכי הוא מצפה שהיערכותם של הכוחות מזויינים בארצו - תתבצע במהירות. הוא ציין כי עדיין קיימת האפשרות לניסיונות הפיכה נוספים בטורקיה, אך הפעם לדבריו, מנגנוני הביטחון מוכנים לכך. "אנחנו יותר ערניים עכשיו", הבהיר הנשיא הטורקי, והוסיף: "זה לא יהיה קל יותר".

"אמרתי לראש מערך המודיעין כי זה מאוד ברור שהיו פערים משמעותיים ליקויים במודיעין שלנו", הוסיף. "אין טעם לנסות להסתיר או להכחיש את זה".

"אין מכשול להארכת מצב החירום"

בהמשך הריאיון התייחס ארדואן להכרזתו אתמול על מצב חירום בטורקיה למשך שלושה חודשים. בריאיון הצהיר ארדואן כי אין מבחינתו כל מכשול או חסם להאריך את מצב החירום שהוכרז, במידת הצורך.

הנשיא הטורקי שב להאשים את יריבו הגולה פתהוללה גולן בהתרחשויות האחרונות בטורקיה. הוא אף טען כי יש להחשיב את תנועתו של גולן כ"עוד ארגון טרור בדלני".

"נמשיך במאבק בכל מקום שבו הם נמצאים", הוסיף ארדואן. "האנשים האלו הסתננו למוסדות השלטון במדינתנו ומרדו בשלטון". ארדואן אף כינה את ניסיון ההפיכה "לא אנושי" ו"לא מוסרי".