דיווח: "פוטין הזהיר את ארדואן מההפיכה"

מקורות באנקרה טענו כי גורמי מודיעין רוסיים יירטו תשדורות על תכנון ההפיכה וההתנקשות בארדואן - והזהירו אותו שעות לפני המהלך. עוד נטען כי אירן ייעצה לנשיא הטורקי כיצד להתמודד מול המורדים בצבא

פוטין וארדואן, ארכיון (רויטרס)

ניסיון ההפיכה בטורקיה סוכל בעזרת מידע מטהרן ומוסקווה - כך דווח במספר כלי תקשורת ערבים. בסוכנות הידיעות האירנית FARS וגם בכלי תקשורת בסוריה פורסם כי מקורות דיפלומטיים באנקרה חשפו שהנשיא ארדואן "קיבל אזהרה" מרוסיה שעות לפני ההפיכה. כמו כן דווח כי ארדואן התייעץ עם ההנהגה האירנית כיצד לפעול נגד הפוטש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, בכירים ברוסיה סיפרו לארדואן ביום שישי בשבוע שעבר - שעות לפני ניסיון ההשתלטות - כי "יש פעולה צבאית מיידית ובלתי נמנעת" בקרוב. עוד נטען כי ארגון המודיעין הלאומי בטורקיה קיבל מידע מעמיתיו בטורקיה שהזהירו ממהלך פוליטי-צבאי מפתיע.

המקורות סירבו להזדהות בשמם אך הבהירו כי הצבא הרוסי שם את ידו על תכתובות והודעות מוצפנות ורגישות של צבא טורקיה, מהן עלה כי בכירים בצבא מתכננים לפעול נגד ארדואן: אחד המסרים כלל הוראות למסוקים צבאיים להגיע לאתר הנופש בו שהה ארדואן כדי לעצור או להרוג את הנשיא, בעוד ארדואן עזב את האתר 44 דקות לפני הגעתם.

ניסיון ההפיכה קרס (רויטרס)

המקורות ציינו כי המידע נאסף על ידי יחידות של צבא רוסיה על אדמת סוריה והועבר לטורקיה - בצעד מפתיע לאור המתיחות בין ארדואן לפוטין, שצפויים להיפגש בקרוב. "ארדואן שינה את המדיניות כלפי רוסיה כשהתנצל על הפלת המטוס הסורי - הדבר הוביל להפיכה נגדו אבל גם הציל אותו בשל שיתוף הפעולה עם הקרמלין", הסבירו. עוד נטען בדיווח כי בכירים בטהרן ייעצו לארדואן לקרוא לתומכיו לצאת לרחובות - ובכך לדכא את הפוטש. 

במקביל הודיעה אוסטריה על זימון השגריר הטורקי, על מנת שיסביר את מעורבות ארצו בהפגנות למען ארדואן ברחובות אוסטריה. "אנחנו רוצים להבין ולהבהיר לאן טורקיה הולכת", אמר שר החוץ האוסטרי סבסטיאן קורץ.