בוז לקרוז: סירב לתמוך בטראמפ

המתמודד הרפובליקני לשעבר טד קרוז עורר סערה כאשר קרא לבוחרים "להצביע לפי מצפונם" - ולא אמר מפורשות כי יש להצביע לטראמפ, איתו התעמת פעמים רבות במהלך ההתמודדות. אשתו היידי פונתה מהבמה מחשש שיפגעו בה. טראמפ עקץ: "וואו! הוא לא כיבד את ההתחייבות". כך זה נראה

הסנאטור טד קרוז, שהגיע למקום השני במרוץ למועמדות הרפובליקנית, נאם הלילה (בין רביעי לחמישי) בוועידת המפלגה – וסירב להצהיר מפורשות על תמיכה במועמד הנבחר דונלד טראמפ. דבריו נקטעו בצרור קריאות בוז ובשאגות "אנחנו רוצים את טראמפ". הנאום הוגדר בתקשורת אמריקנית כמכה ניצחת לתדמית המפלגה המאוחדת שמנסים לשדר בשורות הרפובליקנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרוז הזכיר במהלך נאומו רק פעם אחת את השם של טראמפ, ולא אמר מפורשות כי יתמוך במועמד השנוי במחלוקת. אחד הנציגים המתנגד לטראמפ אמר שרעייתו של קרוז, היידי, פונתה מהבמה מחשש לשלומה.

"אני רוצה לברך את טראמפ על ניצחונו אמש", אמר קרוז – ולא המשיך את המשפט בהודעת תמיכה מפורשת. מנגד, קרוז קרא לציבור לצאת ולהצביע: "אל תישארו בבית בנובמבר – תעמדו, תדברו ותצביעו לפי מצפונכם. תצביעו למועמדים שאתם סומכים עליהם כדי להגן על חירותכם ולשמור אמונים לחוקה". דבריו פורשו כתמיכה בקבוצות המתנגדות לטראמפ בתוך המפלגה.

"לא עניין גדול". טראמפ (רויטרס)

טראמפ עצמו הגיב למבוכה בעוקצנות בעמוד הטוויטר שלו: "וואו, טד קרוז ממש גורש מהבמה בקריאות בוז. הוא לא כיבד את השבועה! ראיתי את הנאום שלו שעתיים לפני כן אבל נתתי לו לדבר, זה לא עניין גדול".

אחת הסיבות למתיחות בין קרוז לטראמפ היא ההאשמות ה"נמוכות" מצד איל ההון, שהעליב את אשתו של קרוז בגלל הופעתה החיצונית ואף רמז כי אביו של קרוז היה קשור לרצח של הנשיא קנדי ב-1963. קרוז מצידו כינה את טראמפ "נרקיסיסט" ו"רודף נשים". לבסוף קיבל קרוז 475 נציגים בלבד, לעומת 1,725 לטראמפ.

יועץ של קרוז אמר כי המתמודד לשעבר העריך שתהיה מהומה אם לא יצהיר על תמיכה מפורשת בטראמפ: "ידענו שאנשים ישתגעו אם הוא לא יגיד את המילים המפורשות, אבל הוא בירך את טראמפ וקרא להתאחד סביב הערכים המשותפים"

אחד הנציגים שצעק בוז לעבר קרוז, אריק לייטון מקליפורניה, אמר לאחר מכן: "לקחו לי 30 דקות להירגע ולהפסיק לרעוד מזעם – אני לא מבין למה הוא עשה את זה, זה מטריף אותי".

ניוט גינגריץ, אחת הדמויות הבולטות במפלגה, יצא להגנתו של קרוז: "הוא נואם מצוין, אני חושב שפירשתם לא נכון פסקה אחת שלו. הוא אמר להצביע לפי נאמנות לחוקה, ובבחירות הללו יש רק מועמד אחד כזה – טראמפ וסגנו פנס". מייק פנס התקבל בתשואות רמות לאחר נאומו של קרוז. היום תסתיים הוועידה בנאומו של טראמפ. 

לא לנאמנות האוטומטית לנאט"ו

טראמפ, לבחון מחדש את מדיניות החוץ (רויטרס)
בראיון שהעניק אמש לניו יורק טיימס, טראמפ סיפק הצצה לדעה שלו בנושא מדיניות החוץ. מדיניות שעשויה להטריד את בנות בריתה של ארה"ב. טראמפ אמר שתחת נשיאותו, זה לא בטוח שארה"ב תשמור על העקרונות שלה התחייבה במסגרת ברית נאט"ו במקרה של מתקפה רוסית. "נחליט אם להגן על המדינות הבלטיות רק אם הן ימלאו את המחויבויות שלהן כלפי ארה"ב" הוא אמר.

טראמפ טען שאם ייבחר, הוא לא יפעיל לחץ על בנות ברית כמו טורקיה שמנהלות טיהור נגד יריבים פוליטיים "אנו צריכים לתקן את הבלגן שלנו לפני שננסה לשנות את התנהגותן של אומות אחרות" הוא אמר. טראמפ מבקש לבחון מחדש את המחויבות האוטומטית של ארה"ב ל-28 חברות נאט"ו.