ארדואן: "3 חודשי חירום במדינה"

נשיא טורקיה קיים ריאיון ברשת אל-ג'זירה ושלח מסר תקיף לנשיא אובמה. לדבריו יש בידיו ראיות לכך שאיש הדת הגולה בארה"ב, הוא העומד מאחורי ניסיון ההפיכה במדינה. "ייתכן שעוד מדינות מעורבות בניסיון" טען. ארדואן הכריז גם על 3 חודשי מצב חירום במדינה

"ייתכן שמדינות זרות התערבו" (רויטרס)

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן העניק אמש (רביעי) לרשת אל-ג'זירה ראיון שעסק בניסיון ההפיכה נגד משטרו ובו תקף את יריבו הגולה פתהוללה גולן והאשים כי אנשיו הם שניסו לבצע את ההפיכה. "ייתכן שלארגון הטרור הזה יש מזימות נוספות", טען. "קיים גם חשש לכך שמדינות זרות התערבו בנעשה בטורקיה". עוד הוסיף כי הוחלט על מצב חירום בן שלושה חודשים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארדואן ציין כי הנשיא האמריקני אובמה שוחח עמו בטלפון כדי להביע תמיכה בו לאחר ניסיון ההפיכה. עם זאת, הוא גם הפנה לעברו מסר תקיף: "זו תהיה טעות קשה אם ארה"ב לא תסגיר את גולן". הוא אף ציין כי ייתכן שיש "מוח מתכנן" מעל הארגון של גולן.

לטענתו, פרצה מודיעינית אפשרה לאנשי גולן להסתנן לתוך שורות ארגוני הביטחון במדינה וטען כי יש להם כוונות להמשיך ולפגוע בטורקיה. "ייתכן שלארגון הטרור הזה יש מזימות נוספות" טען. "איננו יודעים את מספרם של המעורבים בהפיכה, אך זהו מיעוט שמשתייך לתנועת הטרור של גולן". עוד הדגיש כי בכוונתו לטהר את "נגיף המעורבים" מנסיון ההפיכה בשורות הצבא.

"לאנשי גולן מזימות נוספות" (רויטרס)

נשיא טורקיה ששהה במרמריס בזמן שהמורדים השתלטו על תחנות הטלוויזיה וסמלי השלטון במדינה, שמע על ניסיון ההפיכה נגדו מגיסו. "12 שעות אחרי ניסיון ההפיכה המצב חזר לקדמותו" הבהיר בראיון וטען כי הזמן הקצר שנדרש לכך, נשען על הניסיון שצבר מניסיונות ההפיכה הקודמים.

הנשיא הטורקי המשיך והאשים את גולן בעמידה מאחורי הדרמה והצהיר כי משטרו יגיש לארה״ב ראיות למעורבותו של איש הדת שנמצא בגלות בארצות הברית, מה שיעמיד את האמריקנים בבעיה דיפלומטית.

"אנחנו שואפים לעשות הכל במסגרת החוק", אמר. "חידוש עונש המוות הוא בידי העם - הוא מצפה לכך ואנו ממתינים להחלטת הפרלמנט. אם הפרלמנט יחליט לחדש את עונש המוות - אאשר זאת מיד".