גם בחינוך: ארדואן ממשיך במסע הטיהור

אחרי שהורה על פיטוריהם של עשרות אלפי קציני צבא, משטרה ומשפט, הגיע תורם של אנשי האקדמיה: עשרות אלפי דיקנים ומורים במערכת החינוך הטורקית הודחו. במקביל, אנקרה ממשיכה במגעים מול וושינגטון להסגרת המנהיג הגולה פתהוללה גולן

מסע הטיהורים נמשך: ארדואן (רויטרס)

ניקוי האורוות נמשך: המועצה להשכלה גבוהה בטורקיה הודיעה היום (שלישי) על פיטוריהם של 1,577 דיקנים במוסדות האקדמיים בטורקיה, זאת על רקע ניסיון ההפיכה הכושל שהתרחש במדינה בסוף השבוע האחרון.

לעדכונים נוספים ושליחתח הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

סוכנות הידיעות הטורקית דיווחה כי הודעת המועצה באה לאחר החלטת משרד החינוך בטורקיה, לפיה הוחלט לפטר 15,200 אנשי חינוך. במשרד טענו כי מדובר בעובדים שחברו ל"קושרים" נגד הנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן.

פיטורי אנשי החינוך מצטרפים להדחתם של אלפי אנשי צבא ומשטרה, למשפטנים ולשופטים, שארדואן הורה על פיטוריהם באופן מיידי לאחר ניסיון ההפיכה. סוכונויות הידיעות במדינה מדווחות כי משרד התקשורת הטורקי שלל את רישיונות השידור של ערוצי טלוויזיה "שתמכו או שהזדהו עם קושרי הקשר נגד המשטר". 

"הסגירו את פתהוללה גולן"

לצד מסע הטיהור, הטורקים ממשיכים במגעים עם האמריקנים להסגרתו של פתהוללה גולן, המנהיג הגולה שלטענת ארדואן עומד מאחורי המרד - כך דיווחה רשת CNN. אנקרה העבירה היום את המסמכים הרשמיים במסגרת בקשת ההסגרה, שלטענת הטורקים מכילה גם ראיות הקושרות את גולן להפיכה.

פטהוללה גולן (ארכיון) (רויטרס)

ראש הממשלה הטורקי בינאלי ילדרים התייחס למגעים עם ארה"ב וציין כי "טורקיה הגישה לארצות הברית 4 מסמכים הדורשים את הסגרתו של 'מנהיג הטרוריסטים'". גולן, שבחר לגלות בפנסילביה מאז 1990, נהנה בינתיים מהגנת הממשל האמריקני. סרוב של ארצות הברית לבקשת ההסגרה עשוי לעורר משבר דיפלומטי בין שתי חברות ברית נאט"ו. גולן בעצמו מכחיש את ההאשמות מצד משטרו של ארדואן.

אמש אמר ארדואן בראיון ל-CNN שבקשת הסגרה רשמית תוגש כבר השבוע. וושינגטון מצידה אומרת שהיא מוכנה להסגיר את גולן רק אם תקבל ראיות שמקשרות אותו לניסיון ההפיכה.

"אנו נהיה מאוד מאוכזבים אם ידידנו (האמריקנים) יגידו לנו להגיש הוכחות למרות שגורמים בארגון הטרור הזה מנסים להפיל את הממשלה שנבחרה בכוונה של האיש הזה", אמר אתמול ראש הממשלה בהתייחסות לנושא.