דוח סודי מתוך הסכם הגרעין: אירן תוכל לייצר פצצת אטום בעוד כעשור

סוכנות הידיעות AP חושפת: מסמך סודי שהיה חלק מתכנית הגרעין בין הרפובליקה האיסלאמית למעצמות מצביע על כך שאירן תוכל להחזיק באלפי צנטריפוגות חדישות אחרי 11 שנים – מה שיפחית את זמן הפריצה לחצי שנה

ארכיון

מסמך סודי שהגיע לידי סוכנות הידיעות איי.פי חושף כי אירן תזדקק למעט יותר מעשור על מנת לבנות פצצה גרעינית. על פי המסמך, המשתייך להסכם הגרעין שגובש בין אירן והמעצמות, טהרן תהיה רשאית להחליף 5,060 צנטריפוגות ישנות ב-3,500 צנטריפוגות חדישות ומתקדמות בפרק זמן הנע בין 11 ל-13 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

משמעות החלפת הצנטריפות הישנות בחדישות - הכפלת היכולת להעשיר אורניום ובכך להפחית בחצי את זמן הפריצה - משנה לכחצי שנה. הדבר יתאפשר מאחר והצטריפוגות החדישות יעילות עד פי חמש מאלו הישנות.

המסמך שנחשף הוא אחד מהמסמכים המסווגים היחידים בהסכם הגרעין עם אירן שנחתם לפני שנה בווינה. את המסמך הסודי סיפקו שני דיפלומטים המעורבים בהסכם, שביקשו לשמור על אנונימיות. 

חתימת ההסכם בשנה שעברה (רויטרס)

על אף שאירן טוענת באופן רשמי כי תכנית הגרעין מיועדת למטרות שלום, הרחבת התכנית בעוד יותר מעשור תאפשר לה לייצר נשק גרעיני ללא מגבלה.

לפי ההסכם שגובש בין אירן והמעצמות ביולי 2015 תכנית הגרעין של אירן תוקפא בין 10 ל-15 שנים, אירן תורשה להעשיר אורניום ברמה נמוכה, יחל פיקוח על אתרי הגרעין והתכנית הצבאית של טהרן להכנת פצצה תיחשף.