טורקיה: מפקד חיל האוויר לשעבר הודה בתכנון ההפיכה?

סוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו" מדווחת כי אקין אוזטורק, מפקד חיל האוויר לשעבר, הודה בחקירתו כי הוא זה שעמד מאחורי המהלך להפלת השלטון. על פי דיווח נוסף, לעומת זאת, טען אוזטורק כי הוא ניסה למנוע את הניסיון. אוזטורק כיהן בעבר כנספח הצבאי בשגרירות הטורקית בתל אביב

אוזטורק במדי הצבא. ארכיון

שלושה ימים לאחר ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה, בטורקיה קיימים דיווחים סותרים אודות חלקו של מפקד חיל האוויר לשעבר אקין אוזטורק בניסיון ההפיכה הכושל ביום שישי האחרון. על פי אחד הדיווחים הוא הודה כי הוא עומד מאחורי הניסיון, ואילו על פי דיווח ברשת אחרת במדינה, הוא טען כי ניסה למנוע את הניסיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו" דיווחה כי אוזטורק הודה בחקירתו בתכנון המהלך. אוזטורק, שנחשד בשנה האחרונה כי הוא פועל נגד שלטון ארדואן, כיהן בשנות ה-90 כנספח הצבאי של טורקיה בשגרירות בתל אביב. לעומת זאת, ברשת טורקית אחרת נטען כי לא רק שאוזטורק לא הודה בחלקו אלא אף שהוא טען כי ניסה למנוע את המהלך.

אוזטורק פרש מהצבא הטורקי רק באוגוסט האחרון והמשיך לשמש כחבר בכיר במועצת הביטחון העליונה של המדינה. בשנה האחרונה הוא אף נחשד בכך שהוא מתכנן לחולל הפיכה במדינה - ואף נחשד בכך ששמר על קשרים הדוקים עם גולן ששוהה בארה"ב.

בין 1996 ל-1998 שימש אוזטורק כנספח צבאי בישראל ושימש במקביל גם כמפקד חיל הים של טורקיה. בשנתו האחרונה בתפקיד, הוא תועד במהלך מפגש עם מקבילו הישראלי, יובל מלמד, ומי ששימש אז כראש עיריית חיפה, עמרם מצנע - יומיים לפני שצבאות ישראל, טורקיה וארה"ב ערכו תרגיל ימי משותף במימי הים התיכון.

אוזטורק בישראל ב-98'


האיש שאוזטורק נחשד בשמירה על קשרים קרובים עמו ושככל הנראה הוביל מרחוק את רעיון ההפיכה הוא פתהוללה גולן בן ה-75, איש דת מוסלמי המתגורר בפנסילבניה, ששימש עד לפני כמה שנים כמנהיגה הרוחני של מפלגת הצדק והפיתוח שבראשה עומד כיום ארדואן.