"לאסור השתתפות רוסיה באולימפיאדה"

הסוכנות העולמית למלחמה בסמים בספורט בהמלצה חסרת תקדים – שלושה שבועות לפני האולימפיאדה בריו: "להשעות את כל הספורטאים הרוסים מהמשחקים". ההחלטה – על רקע פרסום דוח שקובע כי הממשל הרוסי היה מעורב בזיוף בדיקות לסמים לספורטאים באולימפיאדת סוצ'י

(Sky News)

רוסיה לא תשתתף באולימפיאדה בריו? הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA) ממליצה הערב (שני) לוועד האולימפי לאסור על השתתפות ספורטאים רוסים באולימפיאדה שתיפתח בחודש הבא - לאחר שמוקדם יותר נחשף דוח שקבע כי רוסיה זייפה מאות תוצאות של בדיקות סמים שנערכו לספורטאים שלה בשנים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהנתונים שנחשפו בדוח עולה כי מדובר במנגנון זיוף נרחב בחסות ממשלתית, שמטרתו הייתה להגן על הספורטאים הרוסים מפני כישלון בבדיקות סמים במהלך אולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014.

במוקד הדוח עומדת הטענה כי רוסיה החליפה בדיקות "מלוכלכות" של ספורטים רוסים בבדיקות תקינות. על פי הדוח, סגן שר הספורט הרוסי בעצמו הורה לעובדי המעבדות אילו תוצאות של בדיקות להעביר הלאה ואילו להעלים.

מאות בדיקות זויפו (רויטרס)

הדוח מתייחס לאולימפיאדת החורף בסוצ'י, אך על פי מחברו - בסך הכל נמצאו לפחות 312 בדיקות סמים של ספורטאים רוסים שזויפו מאז 2011, כולל מאליפות העולם באתלטיקה שנערכה במוסקבה ב-2013 ומאליפות העולם בשחייה שהתקיימה בשנה שעברה בקאזאן.

הפרשה נחשפה לראשונה בניו יורק טיימס לפני כחודשיים, לאחר שראש המעבדה הרוסית למלחמה בסמים ספורט, גרגורי רודצ'נקוב, דיווח כי עשרות ספורטאים שהשתמשו בסמים משפרי ביצועים - באישור וביוזמת רשויות הספורט במדינה.

בוועד האולימפי הגיבו הערב בחריפות לדוח. נשיא הוועד האולימפי אמר כי מדובר ב"מכה מזעזעת וחסרת תקדים על היושרה של הספורט ושל המשחקים האולימפיים". הוא הוסיף כי לא יהסס להכריז על הסנקציות החמורות ביותר נגד אישים או גופים מעורבים.

הדוח יוביל את התנועה האולימפית לפיצול? (רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס הערב לדוח החמור ואמר כי הוא מבוסס על עדותו של אחד בלבד וכי הוא עלול להוביל את "התנועה האולימפית" לסף פיצול. בהצהרה שפורסמה על ידי הקרמלין הבהיר פוטין כי אין מקום לסמים בספורט וכי מדובר באיום על חייהם ובריאותם של ספורטאים ובהגינות הספורט ההוגן.

הוא הוסיף כי הבכירים הרוסים ששמותיהם הופיעו בדוח יושעו באופן זמני, אך ביקש מהסוכנות העולמית נגד סמים בספורט למסור פרטים נוספים ומידע "אובייקטיבי".