תיעוד: ניסיון החיסול של ארדואן

בימים האחרונים מתגלים פרטים נוספים על ליל ניסיון ההפיכה שכשל, ועל הפעולות בהן נקטו המורדים. תיעוד חדש חושף את הכוח שנשלח למרמריס, למלון בו שהה הנשיא ארדואן בנופש, על מנת לחסל אותו. בסרטון נראה הכוח מגיע אל המלון ונשמעים חילופי הירי בינו לבין שומריו של ארדואן

בעוד נשיא טורקיה ארדואן ממשיך בטיהורי מתנגדי המשטר בארצו על רקע ניסיון ההפיכה שנכשל, סרטון שהופץ באינטרנט חושף עד כמה הייתה קרובה ההפיכה לארדואן עצמו. בסרטון נראים המורדים מחוץ למלון במרמריס בו נפש ארדואן, ומתכוננים לקראת תקיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון נראים החיילים כשהם תופסים עמדות בכניסה למלון ומתכוננים לתקוף. לאחר מכן נשמעים חילופי האש בין המורדים לבין כוח המשמר של ארדואן, בטרם הופצץ הבניין לאחר עזיבתו של הנשיא. במקביל נחשף סרטון נוסף שמתעד את מתקפת המורדים על מטה המודיעין הארצי באנקרה, בו נראות יריות נורות ממסוקי קרב על הבניין ועל רכבים שנוסעים בסמוך.

אתמול נחשף כי 25 חיילי המורדים התגנבו ממסוקים על חבלים לתוך המלון בו שהה מוקדם יותר ארדואן, בניסיון ללכוד אותו. ראש הממשלה הטורקי בינאלי יילדרים היה אף הוא על הכוונת של המורדים, אך גם הוא הוא חמק מידיהם. כמו כן נחשף כי שני מטוסי F-16 של המורדים היו בשלב מסוים של הלילה בטווח הראייה של מטוסו של הנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן. עם זאת, מטוסו של ארדואן המשיך ליעדו ללא פגע.

הנשיא הטורקי היה בדרכו חזרה לאיסטנבול מחופשה במרמריס, כשבוצע הניסיון להפילו מהשלטון. בעוד הוא עושה את דרכו חזרה, כוחות המורדים חסמו את גשר הבוספורוס, ניסו להשתלט על נמל התעופה אטאטורק ושלחו טנקים לפרלמנט באנקרה.

היה גם על הכוונת. רה"מ יילדרים (רויטרס)


לדברי גורם צבאי בכיר בטורקיה, שני מטוסים הצליחו למקד את הרדאר שלהם על מטוסו של ארדואן. "מדוע הם לא ירו? זו תעלומה", הוסיף הבכיר. את הדיווח הזה אישרו גם גורמים רשמיים בממשל הטורקי. "הנשיא התחמק ממוות בדקות ספורות", אמר אחד מהם.