ארדואן: לזרז עונשי מוות למורדים

נשיא טורקיה קורא להמון להמשיך להציף את רחובות הערים הגדולות לפחות עד סוף השבוע, כדי להבטיח שניסיון ההפיכה נגד משטרו ייכשל באופן סופי. במקביל נרשמים חילופי אש בין כוחות המשטר לבין מורדים בשני שדות תעופה במדינה

"הישארו ברחובות, האיום טרם הוסר" (רויטרס)

ניסיון ההפיכה בטורקיה אומנם נכשל, אך השקט טרם שב באופן סופי לרחובות המדינה. בשעות הערב (ראשון) דווח על חילופי אש בין המורדים לבין כוחות הביטחון בטורקיה בשני נמלי תעופה במדינה. במקביל קורא נשיא טורקיה ארדואן לזרז החלת עונשי מוות על אנשים שלקחו חלק בניסיון ההפיכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קולות ירי נשמעים בשעות האחרונות בנמל התעופה סביהה גוקצ'ן - שדה התעופה השני של איסטנבול - ובשדה תעופה צבאי במרכז המדינה. כוחות הביטחון מסרו כי האירוע "נמצא תחת שליטה" וכי ביצעו מספר מעצרים.

מעצר ראשי ניסיון ההפיכה

הנשיא ארדואן נשא דברים בפני קהל של תומכיו מחוץ למשכנו באיסטנבול. לקהל המשולהב שקרא לעונש מוות אמר "איני יכול להתעלם מהדרישה הזאת". ארדואן הבהיר כי לאחר ניסיון ההפיכה הכושל - "אסור להתעכב" בביצוע עונשי מוות לגורמים שלקחו חלק במהלך. הוא ציין כי מפלגתו תדון בנושא עם מפלגות האופוזיציה במדינה.

ארדואן הוסיף וקרא לתומכי הממשל להציף את הרחובות ואת הכיכרות בערים הגדולות ברחבי המדינה עד יום שישי וציין כי האיום נגדו טרם הוסר סופית. מאז דוכא ניסיון ההפיכה נעצרו כ-6,000 בני אדם - מחציתם אנשי צבא ומחציתם שופטים. יותר מ-290 בני אדם נהרגו במהומות, בהם כמאה מורדים, ו-1,400 נפצעו.

גנרל אקין אוזטורק

בין העצורים על ידי כוחות הביטחון הטורקים נכלל גם גנרל אקין אוזטורק, לשעבר מפקד חיל האוויר הטורקי, שנחשב למוח שמאחורי ניסיון ההפיכה. בתמונות שפורסמו בכלי תקשורת הוא נראה לאחר מעצרו כשעל פניו חבורות.