אחרי שוויתר על ראשות הממשלה: בוריס ג'ונסון מונה לשר החוץ

ראש עיריית לונדון לשעבר שבחר לוותר על החלפת דייויד קמרון בדאונינג 10, מונה לשר החוץ של בריטניה - ויכהן תחת ראשת הממשלה החדשה, תרזה מיי. אחרי שנכנסה לתפקידה, ערכה מיי שינויים נוספים בממשלה - בהם מינויו של שר החוץ המונד לשר האוצר

שר החוץ הבריטי החדש, בוריס ג'ונסון (רויטרס)

מי שיכול היה להפוך לראש ממשלת בריטניה, התמנה לשר החוץ שלה: ראשת ממשלת בריטניה הטרייה, תרזה מיי, החלה למנות את השרים בממשלתה כבר בשעות הראשונות לכהונתה. הערב (רביעי) הודיעה מיי כי מי שכיהן עד לא מזמן כראש עיריית לונדון והוזכר כמועמד ודאי לכהן כראש הממשלה, יהיה שר החוץ הבריטי החדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ג'ונסון נפגש עם מיי בדאונינג 10, ולאחר הפגישה ביניהם, בה סוכם דבר המינוי - יצאה ההודעה ובה התבשרו אזרחי בריטניה על המינוי המפתיע של האיש הצבעוני לתפקיד החשוב. בסוף החודש שעבר, לאחר ההודעה הדרמטית של דייויד קמרון על התפטרותו מראשות הממשלה עקב בחירתה של בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, הוזכר ג'ונסון כמועמד הוודאי להחליפו - אלא שהוא בחר לוותר על התפקיד.  

וזהו לא המינוי היחידי שמבצעת מיי בשעות הראשונות לכהונתה. שר החוץ המכהן, פיליפ המונד, מונה הערב לשר האוצר החדש של הממלכה - זאת לאחר שהשר המכהן, ג'ורג' אוסבורן, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו. את תרזה מיי, שעזבה את משרד הפנים, תחליף אמבר ראד.

דייויד דייויס, יהיה השר האחראי על ענייני עזיבת האיחוד האירופי. ליאם פוקס יהיה שר במשרד לסחר בינלאומי, ויהיה אחראי על הסכמי הסחר של בריטניה לאחר שתעזוב את האיחוד האירופי. מייקל פאלון יישאר בתפקידו כשר ההגנה.מוקדם יותר היום, אישרה המלכה אליזבת' השנייה את קבלת מסמך ההתפטרות של קמרון והעניקה לתרזה מיי את סמכויות ראש הממשלה. מיי כרעה ברך בפניה - ומאותו הרגע, היא הפכה לראשת הממשלה השנייה בהיסטוריה של הממלכה המאוחדת, לאדם ה-76 במספר שממלא את התפקיד ולאדם ה-13 שכניסתו לתפקיד מאושרת על ידי המלכה אליזבת'.

ראשת הממשלה החדשה. מיי עם המלכה אליזבת' (רויטרס)


מהארמון, הגיעה מיי למעון הרשמי של ראש ממשלת בריטניה בדאונינג 10 יחד עם בעלה, פיליפ, זאת לאחר שקמרון ובני משפחתו פינו את החפצים ונופפו לשלום לצלמים ולעיתונאים ונפרדו מהבית בו התגוררו בשש השנים האחרונות. מיי ובעלה נופפו לצלמים בפתח המעון הרשמי אליו נכנסו לאחר קבלת המינוי - ומיי נשאה את נאומה הראשון בתפקידה.

"אנו ניצבים בפני אתגר לאומי גדול לאחר משאל העם", הצהירה מיי בנאומה הראשון כראשת הממשלה, "אני יודעת שבריטניה הגדולה תעמוד באתגר הזה. עם עזיבתנו את האיחוד האירופי, ניצור לעצמנו תפקיד חדש ונועז בעולם, נהפוך את בריטניה למדינה שפועלת עבור כל אחד ואחד מאזרחיה".