תרזה מיי - ראשת הממשלה החדשה של בריטניה

לממלכה יש ראשת ממשלה: לאחר שדייויד קמרון הגיע לארמון בקינגהאם והגיש את התפטרותו למלכה אליזבת', הגיעה לשם מחליפתו בתפקיד - וקיבלה עליה את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה של בריטניה. מעתה, תרזה מיי היא ראשת הממשלה החדשה, השנייה בהיסטוריה של המדינה

ראשת ממשלה חדשה לבריטניה: בשעה 17:00 שעון לונדון, השעה בה נוהגת המלכה אליזבת' לשתות את כוס התה היומית שלה, נכנס בשערי ארמון בקינגהאם דייויד קמרון, מי שעד לאותם רגעים כיהן כראש ממשלת בריטניה - והגיש לה את התפטרותו הרשמית. מיד אחריו הגיעה לארמון תרזה מיי, שהפכה הערב (רביעי) רשמית לראשת הממשלה החדשה של בריטניה - האישה השנייה בתולדות בריטניה המכהנת בתפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המלכה אליזבת' השנייה אישרה את קבלת מסמך ההתפטרות של קמרון, מה שלמעשה העביר זמנית את סמכויותיו הרשמיות כראש ממשלה לידיה של המלכה. באותם רגעים, החל הליך מינוי ראש הממשלה החדש של בריטניה - כאשר מזכירה של המלכה התקשר למועמדת עליה המליץ קמרון, שרת הפנים היוצאת תרזה מיי, וזימן אותה לארמון.

דייויד קמרון נפרד, היום (רויטרס)


מיי הגיעה לארמון בקינגהאם מיד לאחר צאתו של קמרון מהמקום ונפגשה אף היא עם המלכה, ששאלה אותה האם היא חשה שביכולתה לעמוד בראשות הממשלה ולהרכיב ממשלה חדשה.לאחר שמיי השיבה בחיוב, המלכה העניקה לה את סמכויות התפקיד הרם. מיי כרעה ברך בפניה - ומאותו הרגע, היא הפכה לראשת הממשלה השנייה בהיסטוריה של הממלכה המאוחדת, לאדם ה-76 במספר שממלא את התפקיד ולאדם ה-13 שכניסתו לתפקיד מאושרת על ידי המלכה אליזבת'.

משפחת קמרון עוזבת את דאונינג 10 (רויטרס)


מהארמון, הגיעה מיי למעון הרשמי של ראש ממשלת בריטניה בדאונינג 10 יחד עם בעלה, פיליפ, זאת לאחר שקמרון ובני משפחתו פינו את החפצים ונופפו לשלום לצלמים ולעיתונאים ונפרדו מהבית בו התגוררו בשש השנים האחרונות. מיי ובעלה נופפו לצלמים בפתח המעון הרשמי אליו נכנסו לאחר קבלת המינוי - ומיי נשאה את נאומה הראשון בתפקידה.

"אנו ניצבים בפני אתגר לאומי גדול לאחר משאל העם", הצהירה מיי בנאומה הראשון כראשת הממשלה, "אני יודעת שבריטניה הגדולה תעמוד באתגר הזה. עם עזיבתנו את האיחוד האירופי, ניצור לעצמנו תפקיד חדש ונועז בעולם, נהפוך את בריטניה למדינה שפועלת עבור כל אחד ואחד מאזרחיה".

נתניהו שלח מכתב ברכה לעמיתתו הבריטית

המשימה הראשונה של תרזה מיי תהיה להרכיב ממשלה חדשה, זאת לאחר השאיפה שהביעה להגדיל את מספר הנשים בממשלה, כך שמעניין יהיה לראות מהם התפקידים שתעניק לדמויות הבולטות במחנה ששאף לצאת מן האיחוד האירופי.

גברתי ראש הממשלה. תרזה מיי (רויטרס)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כבר הספיק לברך את ראשת הממשלה הבריטית החדשה, ושלח לה מכתב ברכה. אמש שוחח נתניהו עם רה״מ בריטניה היוצא דיוויד קמרון - והודה לו על עמידתו לצד ישראל, על היחסים הטובים וחיזוק הקשרים בתקופת כהונתו של קמרון.

גם בבית הלבן בירכו את מיי על כניסתה לתפקיד. "בהתבסס על הצהרותיה של מיי, נראה שהן עולות בקנה אחד עם מדיניותו של הנשיא אובמה", אמר דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, ושלח איחולי הצלחה לדיירת החדשה במעון ראש הממשלה בלונדון.