סנדרס הכריז: תומך בהילרי לנשיאות

המירוץ הדמוקרטי הסתיים היום רשמית, כשברני סנדרס תמך בהילרי קלינטון כמועמדת המפלגה לנשיאות. בהופעה משותפת של השניים הבטיח סנדרס: "אעשה הכל כדי שהיא תיבחר לנשיאה הבאה של ארצות הברית"

הופעה משותפת ראשונה. סנדרס וקלינטון (רויטרס)

סוף למירוץ הדמוקרטי לנשיאות: המתמודד הדמוקרטי לנשיאות ברני סנדרס הודיע היום (שלישי) רשמית על תמיכה בהילרי קלינטון כמועמדת המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. בכך למעשה סיים סנדרס רשמית את דרכו במירוץ הדמוקרטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יחד נמשיך להלחם עבור שלטון שמייצג את כולנו ולא רק את האחוז העליון, שלטון המבוסס על עקרונות הצדק החברתי, הגזעי והמעמדי", אמר סנדרס בנאום לצידה של קלינטון, "אני גאה בקמפיין שניהלנו כאן - אבל זה לא הספיק כדי להיות המועמד. המזכירה קלינטון ניצחה במירוץ ואני מברך אותה על כך. היא תהיה המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, ובכווונתי לעשות כל שביכולתי כדי לוודא שהיא תהיה הנשיאה הבאה של ארצות הברית", הכריז לקול מחיאות כפיים סוערות מהקהל.

"אני מכיר את הילרי קלינטון כבר 25 שנים", ציין סנדרס, "היא הייתה גברת ראשונה ששברה את התבנית, שעזרה לקדם את המאבק לביטוח בריאות לכלל האמריקנים; שירתי לצידה בסנאט, וראיתי כיצד היא נלחמת למען זכויות ילדינו; ואני, כמו כולנו, מכיר אותה כאחד מהאנשים האינטליגנטים ביותר שאי פעם פגשתי. היא תהיה נשיאה יוצאת מן הכלל, ואני גאה לעמוד לצידה היום".

"קל לשכוח - והרפובליקנים רוצים שנשכח - איפה היינו לפני שבע שנים וחצי, כשהנשיא אובמה נכנס לתפקיד, כתוצאה מהחמדנות והפשיעה של וול סטריט, הכלכלה שלנו הייתה במצבה הגרוע ביותר מאז 1929", הוסיף סנדרס, "עשינו דרך ארוכה מכך, ואני מודה לנשיא אובמה על כך - אבל עוד יש הרבה מה לעשות". לדבריו, "הילרי קלינטון מבינה שצריך לתקן את המערכת הכלכלית שבנויה בצורה מעוותת. היא מאמינה שיש להעלות את שכר המינימום לכזה שאפשר לחיות ממנו - היריב שלה, דונלד טראמפ, מאמין שצריך לבטל את שכר המינימום".

"תחשבו על השופטים שהוא ימנה" (רויטרס)

"הבחירות האלה הן על מי ימנה שופטים חדשים לבית המשפט העליון - שופטים שצריכים להגן על זכויות נשים, קהילת הלהט"ב, זכויות עובדים וזכויות מיעוטים; שופטים שצריכים להגן על איכות הסביבה", המשיך, "מי שחושב שהבחירות האלה לא חשובות, שיחשוב על השופטים שדונלד טראמפ ימנה ועל ההשלכות של כך". קלינטון עמדה לציוד לאורך הנאום כולו, כשהיא מהנהנת בראשה בהסכמה.

קלינטון עצמה, שנאמה מיד לאחר סנדרס, הכריזה כי "הבחירות האלה יהיו כיפיות הרבה יותר עכשיו כשכולנו יחד - כי אנחנו חזקים יותר יחד". היא הוסיפה כי "יחד נעבוד כדי לנצח את דונלד טראמפ וכדי לבנות עתיד שכולנו מאמינים בו". קלינטון החמיאה לסנדרס על דרכו: "הוא לא תמיד היה ידוע כאיש הפופולרי ביותר, אבל זה לרוב סימן שאתה עושה משהו נכון. בקמפיין הזה הוא גרם לאנשים שלרוב לא אכפת להם מפוליטיקה להפוך לפעילים, להתלהב מפוליטיקה. תודה לך על התמיכה ברני - אבל יותר מכך, תודה על המלחמה שלך בחוסר צדק".

קלינטון מקווה לגייס דרך תמיכתו של סנדרס את חלק מתומכיו, שפנו נגדה במהלך המירוץ הפנימי. סנדרס, המגדיר עצמו סוציאל-דמוקרט, זכה להצלחה מפתיעה לאורך המירוץ, כשהצליח לכבוש את לבם של צעירים רבים עם הסיסמה "feel the bern" והבטחה לשלל הטבות סוציאליות במידה וייבחר, ובהן הוזלה דרמטית של עלות הלימודים האקדמיים בארה"ב. הוא ניצח בבחירות המקדימות ב-22 מדינות ו-1,831 צירים - הישג מרשים ומפתיע, אך כאמור לא מספיק מול קלינטון, שזכתה לתמיכתם של 2,220 צירים.