בריטניה: המתמודדת על הנהגת השמרנים והמדינה לדסום פרשה

המרוץ לתפקיד המנהיגה הבריטית אחרי עידן קמרון מצטמצם: שרת האנרגיה אנדריאה לדסום, שעלתה לסבב הבחירה האחרון במפלגה השמרנית, הודיעה על פרישה מהמרוץ. המהלך סולל כמעט באופן סופי את דרכה של שרת הפנים תרזה מיי לתפקיד הרם

תתמנה לראשית ממשלה? תרזה מיי

תרזה מיי מתקרבת לדאונינג 10: כשבועיים וחצי לאחר המשאל הדרמטי בו הכריעה בריטניה שהיא יוצאת מהאיחוד האירופי והתפטרותו הדרמטית של ראש הממשלה דייוויד קמרון, שתי מתמודדות עיקריות נשארו במרוץ - שרת האנרגיה אנדראה לדסום ושרת הפנים תרזה מיי. היום (שני), אחרי שהקמפיין הקצר הפך למכוער ורווי השמצות, הודיעה לדסום על פרישה מהמרוץ לראשות המפלגה השמרנית - דבר המקרב את מיי להנהגת התנועה והמדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קמפיין לראשות ממשלה שיימשך תשעה שבועות נוגד את האינטרס של בריטניה בעת הזו של חוסר וודאות", הסבירה לדסום. "צריך הנהגה חזקה ויציבה. תרזה מיי נהנת מיותר מ-60% תמיכה בפרלמנט, היא אמרה שתממש את היציאה מהאיחוד ויכולה לעשות את זה בצורה טובה. מודה על התמיכה בי אבל מדובר ב-25% מהפרלמנט, לא אוכל להנהיג באופן יציב ולכן אני פורשת מהמירוץ ומעבירה את תמיכתי לתרזה מיי. בטוחה שתעשה עבודה טובה".

מייקל גוב, המועמד במקום השלישי, פסל אפשרות לחזור להתמודד - ובכך קירב עוד יותר את מיי להנהגת המדינה: "צריך להתקדם מהר ככל האפשר ולאפשר לתרזה מיי להכנס לתפקידה בהנהגה". עם זאת, לא ניתן לבשר סופית על המינוי: גרהאם בריידי, יו"ר ועידת השמרנים, נשאל אם בסוף היום תרזה מיי תהיה ראש הממשלה והשיב: "צריך להמתין ולראות את הפרוצדורה המסודרת, זה אולי יקח כמה ימים אבל לא ייקח תשעה שבועות".

ייתכן כי מיי תוכרז כראשת הממשלה ביממות הקרובות. מיי הביעה התנגדות לעזיבת האיחוד, אך אמרה כי תקבל את הכרעת הבוחר: "ברקסיט זה ברקסיט - כראשת ממשלה אוודא שנעזוב את האיחוד ולא יהיה משאל עם נוסף".

לידסום פרשה, מיי נשארה (רויטרס)

קרב על הירושה גם בלייבור

ביום חמישי האחרון, לאחר סבב הבחירה הנוסף שנערך במפלגה השמרנית, זכו השתיים למרב הקולות. מאז פרסום התוצאות נחשבה מיי למועמדת המובילה. בסוף השבוע פורסם כי לדסום אמרה כי היותה אם לילדים "אומר שיש לי חלק מוחשי מאוד בעתיד המדינה" - זאת לעומת מיי.

"אני בטוחה שהיא תהיה עצובה מכך שאין לה ילדים, אז אני לא רוצה שזה יהיה בכיוון של 'לאנדראה יש ילדים ולתרזה לא'", אמרה בריאיון לטיימס הלונדוני, "זה יהיה ממש נורא - אבל לי יש ילדים שהולכים ללדת ילדים, והם יהיו חלק ישיר ממה שיקרה בעתיד. לה יש אחייניות אולי".

לאחר פרסום הציטוטים הקמפיין של לדסום ניסה להתנער מהדברים, ולדסום התנצלה בפני יריבתה: "אמרתי לה שאני מצטערת על כל צער שגרמתי והמאמר הציג בדיוק את ההיפך ממה שאמרתי וממה שאני מאמינה בו". עוד תקפה לדסום את העיתון, שלדבריה "הידרדר לעיתונאות ביבים - אמרתי שלהורות לא צריך להיות חלק בקמפיין".

האתגר המורכב ביותר של המועמדת הנבחרת יהיה לנהל משא ומתן מול האיחוד על יציאתה של בריטניה ממנו. מיי דווקא תמכה בהישארות באיחוד האירופי ואילו לדסום תמכה ביציאה ממנו. במקביל התחדש הקרב על ראשות הלייבור, כאשר הפוליטיקאית אנג'לה איגל קראה היום תיגר על מנהיגותו של ג'רמי קורבין והודיעה שתתמודד על התפקיד.