"למה לבנים נהנים להרוג חפים מפשע?"

פרטים חדשים שנחשפים על מיקה חבייר ג'ונסון, החשוד ברצח השוטרים בדאלאס, מעלים שהוא תמך בארגונים אפרו-אמריקניים קיצוניים ו-5 ימים לפני מסע ההרג כתב בפייסבוק נגד האלימות המשטרתית כלפי אזרחים שחורים. בכיר ב-FBI: "הוא היה חדור מטרה"

"היה חדור מטרה", מיקה ג'ונסון (רויטרס)

יותר מיממה לאחר המתקפה הקטלנית ביותר על אנשי אכיפת החוק מאז פיגועי ה-11 בספטמבר, בארצות הברית ממשיכים לנסות להבין מה הוביל את מיקה "חבייר" ג'ונסון (25) - לשעבר חייל מילואים ששירת באפגניסטן - לצאת למסע ההרג ההמוני ברחובות דאלאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות דיווחים ראשוניים על מעצר של מספר חשודים, הרשויות במדינה משוכנעות במידה רבה כי ג'ונסון פעל לבדו. הוא ירה באמצעות רובה צלפים ב-14 בני אדם, מתוכם 12 שוטרים ושני אזרחים, בסופה של הפגנה גדולה נגד אלימות משטרתית בדאלאס. 5 השוטרים שנפגעו מהירי נהרגו.

ג'ונסון שירת במילואים ממרס 2009 עד אפריל 2015. המומחיות שלו הייתה נגרות ובנאות. בסוף 2013 הוא נשלח לאפגניסטן ולאחר יותר מחצי שנה נשלח בחזרה לארצות הברית, ככל הנראה לאחר שחיילת ששירתה עמו טענה כי הטריד אותה מינית.

אירועי זיכרון והפגנות מחאה בארה"ב (רויטרס)

"עם שובו מאפגניסטן הוא התחיל ליצור קשר עם טיפוסים מפוקפקים", טען אדם ששירת עמו. למרות שחבריו אומרים שהוא לא היה אדם פוליטי, הנוכחות שלו ברשת מעידה אחרת. הוא תמך בארגונים אפרו-אמריקניים לוחמניים וקיצוניים וחמישה ימים בלבד לפני מסע ההרג פרסם פוסט בפייסבוק שבו נכתב: "למה כל כך הרבה לבנים נהנים להרוג חפים מפשע?".

לשוטרים שניהלו איתו משא ומתן בניסיון לגרום לו להסגיר את עצמו אמר כי הושפע מהתקריות האחרונות שבהן אזרחים שחורים נורו על ידי שוטרים. "הוא אמר שהוא רוצה להרוג לבנים ובעיקר שוטרים לבנים", דיווח מפקד משטרת דאלאס.

הפגנות מחאה נגד האלימות המשטרתית (רויטרס)

ג'ונסון התגורר עם מספר בני משפחה נוספים בבית דו-קומתי בפרבר של העיר דאלאס. בחיפוש שנעשה בביתו נמצאו כלי נשק אוטומטיים, תחמושת, אפודים חסיני ירי, חומרים להכנת פצצות וגם מדריכים טקטיים.

מומחי צבא ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס אמרו כי הסרטונים שתיעדו את הירי מעידים על "מיומנות טקטית" גבוהה של ג'ונסון, שכאמור לא שירת כלוחם בצבא. "הוא היה חדור מטרה והיה לו את כל האימון שהוא היה זקוק לו", אמר בכיר ב-FBI. "אי אפשר להוציא לפועל מתקפה כזו בלי תכנון קודם רב".