דאלאס: המשטרה פשטה על ביתו של רוצח השוטרים

לאחר תקרית הירי בה נורו למוות 5 שוטרים במהלך מחאה של הקהילה האפרו-אמריקנית בדאלאס, פשטה המשטרה המקומית על בית הרוצח, מיקה ג'ונסון, ומצאה שם אמצעי לחימה רבים וחומרים להכנת פצצות. הנשיא אובמה קיצר את ביקורו באירופה

שוטרים מוצבים מחוץ לביתו של הרוצח (רויטרס)

כלי נשק, אפודי מגן, חומרים להכנת פצצות וחוברות המפרטות טקטיקות ואסטרטגיות לחימה - אלו הממצאים הראשונים שהתגלו בביתו של מיקה ג'ונסון, החשוד ברצח השוטרים בדאלאס שבארה"ב. לאחר תקרית הירי הרצחנית בדאלאס, טקסס, בה נרצחו חמישה שוטרים ונפצעו שישה נוספים, הולכים ומתבררים עוד ועוד פרטים על מניעי החשוד שביצע את הירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כלי התקשורת בארצות הברית מפרסמים כי היורה, מיקה חבייר ג'ונסון, בן ה-25 שירת בעבר בצבא ארה"ב ואף הוצב באפגניסטן למשך תשעה חודשים. הוא נהרג במהלך חילופי האש עם המשטרה המקומית לאחר שרובוט משטרתי פוצץ מטען נפץ על הרכב בו שהה. במהלך המשא ומתן שקיים ג'ונסון עם השוטרים אמר הרוצח כי פעל לבדו ללא שום תמיכה. עוד הוסיף ג'ונסון כי הוא אינו משתייך לשום ארגון טרור וכי פעולותיו נבעו בריבוי מקרי הירי של שוטרים לבנים על אזרחים שחורים.

בחיפוש שערכו כוחות המשטרה בביתו של ג'ונסון נמצאו כמויות גדולות של אמצעי לחימה של כלי נשק, חומרים להכנת פצצות, אפודים חסיני כדורים, וחוברות המפרטות טקטיקות לחימה.

השר לביטחון המולדת בארצות הברית, ג'יי ג'ונסון, ערך הלילה (שבת) מסיבת עיתונאים במהלכה עדכן על חקירת הרצח שמפלג את ארה"ב. לדברי השר, רוצח השוטרים לא השתייך לשום ארגון טרור ולפי שעה, לא נמצאו ממצאים המשייכים אותו לארגון בין לאומי. גם ראש עיריית דאלאס, מייק רוולינגס, קיים מסיבת עיתונאים במהלכה ניסה להרגיע את הרוחות הסוערות בעירו. "אנחנו מאמינים שעכשיו העיר בטוחה. החשוד מת ואנחנו יכולים להמשיך קדימה ולהתאושש"

"זו הייתה מתקפה אכזרית, מחושבת ומתועבת נגד מערכת אכיפת החוק", אמר הנשיא אובמה בתגובה למקרה. "לדברי המשטרה, יש מספר חשודים, בהמשך נדע יותר על המניעים המעוותים שלהם. לא יכולה להיות כל הצדקה למתקפות כאלה". בעקבות הירי החליט הנשיא, השוהה כעת בפולין, לקצר את ביקורו באירופה ביום אחד. הוא צפוי לשוב ביום ראשון בלילה לארה"ב ולערוך ביקור בדאלאס. כמן כן, ביקש הנשיא להוריד את הדגלים לחצי התורן.

בתוך כך, הודיעו המועמדים לנשיאות, הילרי קלינטון ודונלד טראמפ, כי החליטו לבטל את כנסי הבחירות שלהם שתוכננו בפניסילבניה ובפלורידה. המועמדת הדמוקרטית צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי על האוכלוסייה הלבנה במדינה להקשיב לטענות שמשמעים אפרו-אמריקנים כשהם מדברים על המחסומים שניצבים בפניהם. "אסור לנו להשמיץ שוטרים. זכרו מה עשו אותם שוטרים רגע לפני שנהרגו - הם הגנו על הפגנה שלווה".

"זה היה מסע ירי מתוכנן, אנשים רצו לכל מקום"

שעות לאחר הירי הקטלני בדאלאס, אחד החשודים בירי שהתבצרו במבנה במקום וניהל חילופי אש עם המשטרה, שם קץ לחייו. זמן קצר קודם לכן טען כי הטמין "פצצות בכל העיר" ומספר חפצים חשודים בזירה נסרקו, אך לאחר שני סבבי חיפושים ברחבי העיר הצהירה המשטרה המקומית כי לא אותרו חומר נפץ. קודם לכן נעצרו שלושה חשודים חמושים.

"הוא התקדם ועמד ליד העמוד, הכניס מחסנית ופשוט התחיל לירות", סיפר איסמעיל דג'סוס, עד ראייה שגם צילם את אירוע הירי. "זה היה נראה מתוכנן, הוא ידע בדיוק איפה הוא עמד והיה לו מספיק תחמושת". קלריסה מיילס אכלה במסעדה סמוכה בזמן הירי וסיפרה כיצד ההפגנה השלווה הפכה בין רגע למהומה גדולה. "כולם צעקו, אנשים רצו לכל מקום", שיחזרה מיילס. "ראיתי לפחות 30 יריות נורות".

האירוע שהוביל למסע הירי הרצחני: ירי בגבר שחור במיניאפוליס

אלפי בני אדם מחו בעיר על האלימות המשטרתית כלפי שחורים - ובסוף ההפגנה פרצו היריות. האירוע שהצית את גל ההפגנות האלים התרחש אתמול כאשר שוטר תנועה במיניאפוליס בארה"ב ירה למוות בגבר שחור, כשעצר במחסום תנועה. חברתו של האיש צילמה את האירוע, העבירה אותו בשידור חי בחשבון הפייסבוק שלה, וטענה כי השוטרים ירו בו בעודו שולח את ידו לכיסו כדי להוציא את רישיון הנהיגה שלו.

האירוע המזעזע הזה התרחש שעות ספורות לאחר שנחשף תיעוד נוסף של אירוע מיום שלישי, בו ירו שני שוטרים לבנים שש פעמים בגבר שחור בעודו שרוע על הקרקע. האיש, אלטון סטרלינד, מת כתוצאה מהירי.