שוטרי ריו: "לא נוכל להגן על התיירים באולימפיאדה"

חודש לפתיחת המשחקיים האולימפיים בברזיל, עוד סיבה לדאגה למארגנים וגם למאות האלפים שמתכננים להגיע לריו. השוטרים בעיר, שמנהלים מאבק מחאה לאחר שלא קיבלו שכר, מזהירים: "מי שמגיע לריו דה ז'נרו לא יהיה בטוח"

הפגנות אלימות בברזיל (רויטרס)

המשחקים האולימפיים בברזיל במרחק חודש בלבד והעיר המארחת ריו דה ז'נרו במשבר: האלימות במגמת עלייה והשוטרים בעיצומו של מאבק מחאה נגד הממשלה אחרי שלטענתם לא שילמו להם במשך חודשים. במסר מדאיג למאות אלפי התיירים שצפויים להגיע לאולימפיאדה הם מזהירים: "אנחנו לא נוכל להגן עליכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר הציבו שוטרי ריו שלט מחאה מחוץ לנמל התעופה המרכזי בעיר בו כתבו: "ברוכים הבאים לגיהינום. לא משלמים לשוטרים וכבאים, מי שמגיע לריו דה ז'נרו לא יהיה בטוח".

אלה לא רק התיירים שנמצאים בסכנה, גם המקומיים מאבדים סבלנות ומתוסכלים מתחושת חוסר הביטחון ברחובות. ראש עיריית ריו דה ז'נרו אדוארדו פאיס אמר ל-CNN השבוע שהמדינה נכשלת בנושא סידורי הביטחון לקראת המשחקים.

"לא משלמים לשוטרים" (רויטרס)

ממלא המקום של מושל ריו, פרנסיסקו דורנלס, הזהיר שהמשחקים עשויים להיות "כישלון גדול" אם לא יוזרמו עוד כספים מהמדינה. שוטר אחד, שביקש להישאר בעילום שם, תיאר בריאיון לרשת CNN את המצוקה ותחושת חוסר האונים שלו ושל חבריו. "אתה נתקל בסוחרי סמים חמושים עם המון תחמושת ולך אסור לקחת יותר מ 20 כדורים", אמר. "זה פשוט אבסורד."

שני קציני משטרה שהתראיינו גם הם לכתבה אמרו כי המשאבים הדלים של העיר מביאים לכך ששוטרים מסיירים רק  בנקודות "חמות" לתיירים כמו השכונה המפורסמת קופקבנה ולא בשכונות העוני בהן כנופיות הפשע שולטות ברחובות: "זה רק כדי לשמור על התדמית של ריו ולא כדי להגן על אנשיה".

"מי שמגיע לריו דה ז'נרו לא יהיה בטוח" (רויטרס)

על פי נתוני המכון לביטחון של ברזיל, שפורסם בשבוע שעבר ומופץ על ידי "אמנסטי אינטרנשיונל", 40 בני אדם נהרגו על ידי שוטרים בחודש מאי האחרון לבדו. בשנה שעברה, לפחות 307 בני אדם נהרגו על ידי המשטרה בריו. רובם צעירים, גברים שחורים משכונות העוני ומהקהילות העניות בעיר.

"ברזיל היא אחת המדינות בהן מתרחשים הכי הרבה מקרי רצח בעולם - כ-42 אלף בני אדם נהרגים מנשק חם מדי שנה", אומר אטילה רוקה מנהל "אמנסטי" בברזיל. "אלה שמתגוררים באזורים השוליים ביותר של ריו מושפעים באופן לא פרופורציונלי מהמשבר הזה".

כשברזיל אירחה את גביע העולם בכדורגל ב -2014, המשטרה במדינת ריו דה ז'נרו הרגה 580 בני אדם - עלייה של 40% לעומת השנה הקודמת.

ספורטאים וגם תיירים חוששים מהזיקה (רויטרס)

אם החשש מהאלימות לא מרתיע תיירים, נגיף הזיקה שכבר הוביל כמה ספורטאי צמרת לפרוש מהתחרויות בהחלט עושה זאת. ביום שלישי שעבר הודיעה קבוצה של מדענים ברזילאים כי היא זיהתה חיידקים עמידים לתרופות מול כמה מהחופים הסמליים ביותר של ריו דה ז'נרו.