"מלחמת עירק לא הייתה מוצדקת"

13 שנה אחרי הפלישה לעירק הגישה ועדת החקירה הבריטית דוח חריף הטוען כי התערבותה של בריטניה במלחמה לא היית המוצדקת, תכנונה היה לקוי ודרך הביצוע נכשלה. כמו כן מטיל הדוח את האחריות על ממשלת בריטניה באותם הימים, ואת העומד בראשה טוני בלייר

ועדת החקירה שמונתה לבחון את מעורבותה של בריטניה במלחמה בעירק הגישה היום (רביעי) דוח רשמי ובו ביקורת חריפה על התנהלותה של ממשלת בריטניה. במרכז הדוח המסקנה כי התערבותה של בריטניה בלחימה - לא הייתה מוצדקת וכי ראש הממשלה דאז טוני בלייר הציג את הלחמה כבלתי נמנעת "בביטחון שלא היה מוצדק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדוח שחקר את מעורבותה הצבאית הראשונה של בריטניה מאז תום מלחמת העולם השנייה, אמר מחבר הדוח ג'ון צ'ילקוט כי "הסקנו שבריטניה בחרה להצטרף לפלישה לעירק למרות שהאופציה הצבאית לא הייתה המוצא האחרון באותו הזמן".

"כמו כן הסקנו כי חומרת האיום מנשק לא קונבנציונלי בידי סדאם הוצגה באופן מטעה וללא ביסוס", הוסיף מחבר הדוח. "למרות אזהרות מפורשות, זלזלו בתוצאות האפשריות של הפלישה. ההכנות והתכנון לעירק ביום שאחרי סדאם לא היו מתאימות ומספקות. הממשלה נכשלה בהשגת מטרותיה". כמו כן העביר המחבר ביקורת חמורה על המודיעין הבריטי שלטענתו כשל.

במסגרת הדוח שנכתב במשך 7 שנים נחקרו כ-150 עדים נטען כי הבסיס החוקי למלחמה בעירק לא היה מוצדק. בנוסף הדוח מעביר ביקורת חריפה על ראש הממשלה לשעבר בלייר ומטיל עליו אחריות רבה לכשלים. בדוח הוצג מכתב שכתב בלייר מספר חודשים לפני המלחמה לנשיא ארה"ב בוש והבהיר לו כי בריטניה תעמוד מאחורי ארה"ב בכל מקרה.

הדוח החמור עורר סערה בבריטניה ונציגי המשפחות השכולות כבר הודיעו כי בכוונתם לנקוט בהליכים משפטיים. "ההחלטות שקיבלתי היו לטובת המדינה ואקח אחריות לכשלים שהדוח מעלה", מסר בלייר בתגובה לדוח.