פרשת המיילים: "אין מקום להעמיד את קלינטון לדין"

ראש ה-FBI הצהיר כי "קלינטון אכן נהגה ברשלנות כשעשתה שימוש בשרת פרטי כדי לשלוח מיילים שהכילו מידע מסווג", אולם קבע כי אין די בכך כדי להעמידה לדין: "לא הייתה כוונת פלילית". טראמפ: "החלטה לא הוגנת"

אנחת רווחה במחנה קלינטון: ראש ה-FBI ג'יימס קומי קבע היום (שלישי) כי אין מקום להגיש כתב אישום נגד המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית הילרי קלינטון בפרשת המיילים המסווגים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קומי קבע שקלינטון קיבלה ושלחה מיילים שהכילו מידע בסיווג "סודי ביותר" לפחות ב-8 מקרים, אך טען כי אין בכך די כדי להגיש נגדה כתב אישום. לדבריו לא לא היתה כוונת זדון במעשיה, ואין סימנים לפגיעה בפועל מצד האקרים.

יחד עם זאת, ציין קומי כי קלינטון נהגה ברשלנות ובחוסר זהירות במהלך כהונתה כמזכירת המדינה בקדנציה הקודמת של הנשיא אובמה.

הילרי קלינטון (ארכיון) (רויטרס)

"מדובר בפרשה מורכבת יותר מכפי שנראה", הסביר קומי. "קלינטון השתמשה במספר שרתי דואר אלקטרוני שהיו בלתי מאובטחים, והעבירה מידע דרכם באמצעות מספר מכשירים סלולריים". בנוסף, הסביר קומי, קלינטון ועובדיה נהגו למחוק את היסטוריית ההודעות בשרתים הללו באופן תקופתי, למרות שהדגיש שהדבר נעשה בחלק משיטת העבודה ולא מתוך כוונה להשמיד ראיות.

"הראיות מצביעות על כך שאדם סביר במצבה של קלינטון או עובדיה היה צריך לדעת שמערכת בלתי מסווגת אינה מתאימה להעברת המידע שהועבר בשרתים", אמר קומי. הוא הוסיף כי המידע יועבר להמשך טיפול במשרד המשפטים האמריקני, שאמר בשלב מוקדם יותר בחקירה כי יקבל כל המלצה של הבולשת הפדרלית.

"שיפוט רע". טראמפ (רויטרס)

"החלטה לא הוגנת"

הסוגיה המרכזית שנבחנה בפרשה היא האם קלינטון השתמשה במחשבה האישי להתכתבות בחשבון דוא"ל ששימש אותה בתפקיד מזכירת המדינה. מטרת השימוש המדובר במהלך 2009 הייתה התכתבות עם מנהיגים זרים וגורמים נוספים הקשורים בעבודת משרד החוץ האמריקני באותה עת.

המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ מיהר להגיב להצהרת ה-FBI. בחשבון הטוויטר שלו הוא טען כי מדובר בהחלטה "מאד מאד לא הוגנת. שיפוט רע, כרגיל".