צפו: הצצה למטה הארגון של המרמרה‎

שש שנים לאחר המשט שהוביל למשבר, שליחי חדשות 2 נכנסו למטה ארגון ה-IHH שפעיליו התעמתו עם החיילים ו-10 מהם נהרגו. הישראלים התקבלו באדיבות במשרדי הארגון, שאצלו רק "פיליסטין" מופיעה על המפות - ואנשיו לא שוללים משט נוסף. מיוחד

הצצה נדירה למטה הארגון שהצית את התבערה: אחרי הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה, הנשיא ארדואן המשיך במתקפה על ארגון ה-IHH שהוביל ויזם את משט המרמרה. הערב (חמישי) שודרה במהדורה המרכזית הצצה נדירה למשרדי הארגון לה זכו דני קושמרו ואוהד חמו. במפת המזרח התיכון המופיעה על הקירות לא מופיעה המילה "ישראל" - רק "קודס", עזה ו"פיליסטין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שליחי חדשות 2 לטורקיה שוחחו עם אנשי הארגון, שמסרבים להתראיין אך מתעקשים כי מדובר בארגון צדקה שמסייע למקרים הומניטריים במאות מדינות. עם זאת, כמעט כל הפרסומים במטה עוסקים בנושא אחד - המצור על עזה.

פעילי ה-IHH נמצאים במגננה בעקבות המתקפה של ארדואן – שהאשים אותם בחתירה תחת ההסכם. עם זאת, הם לא שללו את האפשרות שיהיה עוד משט בקרב - למרות ההבנות שהושגו בין ירושלים לאנקרה במקום.

משט נוסף בדרך?

אמש לא חסך הנשיא ארדואן ביקורת כלפי הארגון, יממה לאחר שהקבינט אישר את הסכם הפיוס עם טורקיה: במהלך ארוחה לשבירת צום הרמדאן שערך בארמון הנשיאותי באנקרה, טען ארדואן שחברי הארגון לא ביקשו ממנו רשות לצאת למשט בזמן שכיהן כראש ממשלה.

לדבריו, הארגון חתר תחת מאמצי הפיוס עם ישראל, לאחר שחבריו העבירו אנשי הארגון על הסכם הפיוס כשטענו שהוא מעיד על כך שטורקיה "משלימה עם המצור על עזה". לדבריו של ארדואן, "ממילא שלחנו לעזה את אותה כמות הסיוע בזמנים שלפני המשט. כעת יש בידינו הבטחה ישראלית לספק את כל צרכיה של עזה בקביעות". הנשיא הטורקי אף הדגיש כי כבר מחר תצא לנמל אשדוד ספינה ועליה 11 אלף טונות של סיוע הומניטרי - שיועבר לאחר מכן לרצועת עזה.