ארדואן נזף במארגני המשט לעזה: "חתרתם תחת ההסכם עם ישראל"

לאחר שהסתיים המשבר עם ישראל, שפרץ בעקבות משט המרמרה שארגנו פעילי ארגון ה-IHH הטורקי, הציפייה הייתה שארדואן יעמוד לצדם ויברך אותם על הפיצויים שהם צפויים לקבל מישראל. אלא שהנשיא הטורקי בחר דווקא להאשים אותם שחתרו תחת המאמצים להגיע להסכם עם ישראל - ואף נזף בהם: "לא ביקשתם ממני רשות לצאת למשט"

נזף במארגני המשט לעזה. ארדואן (רויטרס)

נזיפה למארגני המשט: יממה לאחר שהקבינט אישר את הסכם הפיוס עם טורקיה, הנשיא הטורקי, רג'פ טאייפ ארדואן, לא חסך הלילה (חמישי) בביקורת קשה שהופנתה דווקא נגד חברי ארגון ה-IHH שארגנו את משט המרמרה לרצועת עזה במאי 2010 - המשט שהחל את המשבר בן שש השנים בין ישראל לטורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך ארוחה לשבירת צום הרמדאן שערך בארמון הנשיאותי באנקרה, טען ארדואן שחברי הארגון לא ביקשו ממנו רשות לצאת למשט בזמן שכיהן כראש ממשלה. לדבריו, הארגון חתר תחת מאמצי הפיוס עם ישראל, לאחר שחבריו העבירו אנשי הארגון על הסכם הפיוס כשטענו שהוא מעיד על כך שטורקיה "משלימה עם המצור על עזה".

פעילי ה-IHH בטורקיה (מתוך טוויטר)

לדבריו של ארדואן, "ממילא שלחנו לעזה את אותה כמות הסיוע בזמנים שלפני המשט. כעת יש בידינו הבטחה ישראלית לספק את כל צרכיה של עזה בקביעות". הנשיא הטורקי אף הדגיש כי כבר מחר תצא לנמל אשדוד ספינה ועליה 11 אלף טונות של סיוע הומניטרי - שיועבר לאחר מכן לרצועת עזה.

חברי האופוזיציה תקפו: "ישראל היא האויב, איך חתמת עמה על הסכם?" 

ולא רק פעילי הארגון לא מרוצים מההסכם עם ישראל. כל שלוש מפלגות האופוזיציה החברות בפרלמנט הטורקי העבירו ביקורת חריפה עליו והן על הדיווחים לפיהם ארדואן התנצל בפני הנשיא הרוסי פוטין על תקרית הפלת המטוס הרוסי בנובמבר האחרון, שהובילה למשבר חריף בין המדינות.

משט המרמרה. ארכיון


"אתה לא יכול לייצג את טורקיה", האשים יו"ר מפלגת האופוזיציה הראשית במדינה, "יום אחד אתה שואג כמו אריה וביום אחר מיילל כמו חתול. זה מטיל צל כבד על טורקיה ועל כבודה".

הוא אף כינה את ישראל "האויב מספר אחת" של טורקיה ואמר כי "זו שערורייה לחתום על הסכם עם מדינה של פיראטים שתקפו את הפעילים על המשט והרגו תשעה מהם. איך אתה יכול לחתום על הסכם כזה? אתה בצד של טורקיה או של חיילי הצבא הישראלי?".