המירוץ לנשיאות מתחמם: קרב היועצים של טראמפ וקלינטון

חיים סבן ודייוויד פרידמן הם היועצים הקרובים של המועמדים לנשיאות - קלינטון מהמפלגה הדמוקרטית וטראמפ מזו הרפובליקנית. רגע לפני ששניהם יתמודדו זו מול זה על המקום בחדר הסגלגל ולפני כינוסי ועידות המפלגות, שוחחו יונית לוי ואודי סגל עם היועצים ושמעו מהם עד כמה המועמדים מחויבים לישראל

קלינטון נגד טראמפ. היועצים מדברים (רויטרס)

המרוץ לנשיאות ארה"ב מעלה הילוך, וכך גם הקרב על הבית הלבן בין טראמפ לקלינטון. רגע לפני שמתכנסות ועידות המפלגות לבחור במועמדיהן באופן רשמי, שוחחו יונית לוי ואודי סגל עם היועצים הכי קרובים למועמדים שמספרים למה דווקא המועמד שלהם יהיה נשיא טוב יותר לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חיים סבן הוא תומך נלהב של הילרי קלינטון ומשמש כיועץ קרוב שלה לענייני ישראל. הוא בטוח שלישראל לא תהיה כל סיבה לדאגה אם בנובמבר הקרוב היא תיבחר לנשיאה הראשונה בתולדות אמריקה: "להילרי יש 25 שנות ניסיון, היא אוהבת את ארץ ישראל ועם ישראל", הוא מדגיש.

"הילרי קלינטון וראש הממשלה ביבי נתניהו שניהם על אותו הדף", אומר סבן. "שניהם מדברים על שתי מדינות לשני עמים. הם מתחילים באותו מקום. המורכבות היא אמנם היישום אבל הם מתחילים באותו הדף. מבחינתי זה מספיק".לדבריו, קלינטון לבטח תהיה טובה יותר לישראל מטראמפ: "הוא אומר שישראל תצטרך לשלם על הסיוע הצבאי שהיא מקבלת, הוא אומר דבר והיפוכו בהפרש של יום או יומיים, אפילו באותו משפט, אז אני לא יודע אם הוא אמין".

סבן המשיך לתקוף את המועמד הרפובליקני: "אין לו שום דבר באמצע. הכול שחור או לבן, אתה או איתי או נגדי. אין לו את הטמפרמנט להיות נשיא ואנחנו רואים את זה לכל אורך הדרך, כל שבוע הוא מספק הצהרה חדשה ואתה מגרד את הראש ושואל: 'מה הוא השתגע?!'".

"היה לנו נשיא של טלפרומפטר, צריך מנהיג מסוג אחר"

דייוויד פרידמן, יועצו הקרוב של המועמד הרפובליקני לנשיאות, דונלד טראמפ, אומר מנגד כי לא יהיה טוב ממנו לישראל. "אני מכיר את טראמפ מקרוב כבר 15 שנה", הוא מספר, "החיבה לישראל נטועה בו, אפשר לומר שזו אפילו אהבה. הוא מעריץ גדול של ישראל בגלל היצירתיות שלה והיכולת שלה לשרוד כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, באזור של שנאה וטרור"."אמריקה משוועת למנהיגות אותנטית, היה לנו נשיא של טלפרומפטר. אפשר לאהוב או לשנוא את טראמפ, אבל הוא אותנטי", הוא מדגיש ואומר: "כשאתה פוגש את טראמפ, אתה יודע מי ניצב מולך, זה לא המקרה אצל הילרי ואובמה".

לדבריו "טראמפ חושב שישראל היא בעלת הברית החשובה ביותר של ארה"ב במזרח התיכון והוא יעשה ההפך מהמדיניות הבלתי נתפסת של אובמה שמשמעותה להעניק פרסים לאויבי ישראל ולהעניש את ידידיה. חבילת הסיוע לישראל לא תצומצם אלא אפילו תועלה. הסיוע יוגבר משמעותית".