כך ברחו האסירים היהודים מהנאצים

מנהרה שנחפרה בידיים חשופות על ידי אסירים סמוך למחנה הריכוז שטוטהוף בליטא נחשפה אחרי 72 שנה. "כישראלי שאבותיו הגיעו מליטא, התרגשתי עד דמעות ברגע הגילוי של המנהרה, לניצחון התקווה על היאוש", אמר ד"ר זליגמן מרשות העתיקות. "חשיפתה של המנהרה תאפשר לנו להציג לא רק את זוועת השואה, אלא גם את התקווה לחיים"

בורות הירי בפונאר (www.yadvashem.org)

72 שנה אחרי שקבוצה של 40 אסירים יהודים במחנה ריכוז בליטא הצליחה להימלט מידיהם של הנאצים, נחשפה סוף סוף המנהרה דרכה ברחו, אותה חפרו בידיהם במשך חודשים. "תגלית מרגשת ביער פונאר שליד וילנה", נכתב באתר רשות העתיקות שלקחה חלק בחפירות באתר. "בדיקה בטכנולוגיית צילום חודרת קרקע גילתה - לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה - את מנהרת הבריחה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההערכה היא שכ-100 אלף בני אדם, מתוכם כ-70 אלף יהודים, נרצחו והושלכו על ידי הנאצים לבורות המוות ביער פונאר סמוך לעיר וילנה. ב-1943, במהלך נסיגת הצבא הגרמני מערבה, הוקמו יחידות מיוחדת שתפקידן היה לטשטש את עקבות ההשמדה ההמונית. ביער פונאר, הוטלה המלאכה על קבוצות עבודה של כ-80 אסירים ממחנה הריכוז שטוטהוף.

האסירים הוחזקו בשעות הלילה בבור עמוק, וביום אולצו לפתוח את הקברים ההמוניים, להוציא את הגופות ולשרוף אותן. הם ידעו שעם סיום עבודתם יוצאו גם הם להורג ולכן חפרו מנהרה באורך 35 מטרים, שהוליכה מהבור בו שהו בלילות אל מעבר לגדרות המתחם.

(www.yadvashem.org)

הם חפרו את המנהרה במשך 3 חודשים, כשרוב הזמן הם עובדים בידיים חשופות. בליל ה-15 באפריל 1944 הם ניסו לברוח. בעזרת פצירה ניסרו 40 מהאסירים את השלשלאות על רגליהם ויצאו לדרך. רובם נתפסו תוך זמן קצר, ורק 15 הצליחו לברוח, מהם 11 הגיעו אל הפרטיזנים ושרדו את המלחמה. שאר הבורחים נתפסו או נורו למוות.

ארכיאולוגים וחוקרי שואה ניסו כבר מספר פעמים למצוא את המנהרה עליה שמעו סיפורים ממספר עדים. רק עכשיו, בשיתוף רשות העתיקות הישראלית, אוניברסיטת הרטפורד האמריקנית והמוזיאון הלאומי היהודי בוילנה נחשפה מנהרת הבריחה בעזרת סריקה תת קרקעית ממוחשבת.

(www.yadvashem.org)

"כישראלי שאבותיו הגיעו מליטא, התרגשתי עד דמעות ברגע הגילוי של המנהרה", אמר ד"ר ג'ון זליגמן מרשות העתיקות. "זוהי עדות נוגעת ללב, לניצחון התקווה על הייאוש. חפירתה וחשיפתה של המנהרה תאפשר לנו להציג לא רק את זוועת השואה, אלא גם את התקווה לחיים".