גם אחרי הפיגוע הקטלני באיסטנבול: אין בידוק מיוחד

ביום שאחרי המתקפה בנמל התעופה באיסטנבול סייר שליח חדשות 2 לטורקיה במקום וראה מקרוב את הנזק העצום ואת המאמצים לחזור לשגרה. למרות התוצאות הקשות, לא נראה שנהלי הביטחון הוחמרו. עדי ראייה לפיגוע: "ילדים בכו, היו יריות לכל עבר"

שליח חדשות 2 לטורקיה אוהד חמו הגיע היום (רביעי) לזירת הפיגוע הרצחני בנמל התעופה "אטאטורק" באיסטנבול, בו נהרגו 41 בני אדם ונפצעו 239, וראה מקרוב את מימדי ההרס. למרות התוצאות הקשות באחד המקומות המרכזיים והאסטרטגיים באיסטנבול, גם הבוקר ניתן היה להגיע כמעט לכל נקודה בנמל ללא בידוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי ביטחון רבים ועובדים בנמל התעופה מנסים להחזיר את הפעילות לשגרה ולהשיב את החיים למסלולם כמה שיותר מהר. מאז שעות הבוקר לפחות בחלקו נמל התעופה שב לפעול, אבל גם בשלב הזה אפשר לנוע בו בחופשיות מבלי לעבור בדיקות ביטחוניות קפדניות.

חקירת הרשויות הטורקית תיאלץ להתמקד בשאלה כיצד שלושה מחבלים הצליחו להגיע לכאן עם מטענים וכלי נשק ולבצע פיגוע כה קטלני בלב אחד המקומות הכי משמעותיים וחשובים בעיר.

מושל העיר איסטנבול עדכן כי בין ההרוגים 23 אזרחים טורקים, לצד בעלי אזרחות סינית, ירדנית, טוניסאית, אוזבקית, אירנית ואוקראינית. שעות ספורות לאחר הפיצוצים ממשיכה מערכת הביטחון הטורקית בחקירה המורכבת - למרות שהנשיא ארדואן כבר האשים את דאע"ש בתכנון הפיגוע. "זה פאזל מסובך, הרשויות סורקות את הצילום ממצלמת האבטחה ועדי ראייה", אמר בכיר במדינה. במקביל לחקירה התפרסמו עדויות נוספות מהפיגוע ונחשף הנזק הרב שנגרם לנמל התעופה. חמאס גינה את מתקפת הטרור.

"המחבל ירה לכל כיוון"

דיאנה אלטנר בת ה-29, פסיכולוגית משוויץ, הייתה בדרכה לוויטנאם ונאלצה לעצור באיסטנבול לאחר שהחמיצה טיסה מקשרת (קונקשן). היא לא שיערה שתוך זמן קצר תיקלע לזירת אסון: "היו תינוקות שבכו, אנשים שצעקו, זכוכית שבורה ודם על הרצפה". היא סיפרה כי נמל התעופה "היה צפוף מאוד, אלו היו מראות טראומטיים".

פול רוס בן ה-77, תייר מדרום אפריקה שהיה בדרכו הביתה, אמר כי ראה את אחד המחבלים "יורה בלי אבחנה ולכל כיוון" במרחק של עשרות מטרים בלבד ממנו, באזור אולם הנוסעים היוצאים. "הוא לבש כולו שחור, פניו היו גלויות ובלי מסיכה", שחזר, "הסתתרנו מאחורי דלפק אבל אני נעמדתי וצפיתי בו". בשלב זה, לדבריו, נשמעו שני פיצוצים עזים אחד אחר השני: "בזמן הזה המחבל כבר הפסיק לירות".

למרות הנזק: הטיסות חודשו

רוס תיאר את התנהלות המחבל בזירה לאחר הפיצוצים: "הוא הסתובב והחל לבוא לעברנו, היה לו נשק במעיל. הוא הסתכל מסביב בחשדנות כדי לראות אם מישהו יכול לעצור אותו - ואז הוא ירד במדרגות הנעות. שמענו עוד יריות ואז עוד פיצוץ, ובכך הכל נגמר".

הצוותים שהגיעו לזירה היום תיארו את הנזק הרב: שברי תקרה וקירות נמצאו מפוזרים בדרך לטרמינל הבינלאומי, בעוד פנים המבנה נותר חשוף ומפויח. כבלי חשמל השתלשלו מהתקרה בזמן שצוות ניקיון אסף שרידים וכוחות משטרה המשיכו בפטרולים. למרות הנזק, הטיסות הבינלאומיות התחדשו.

התיעוד חשף: המחבל נפל ופוצץ את עצמו

בסרטון ממצלמות אבטחה מהטרמינל נראה אחד המחבלים המתאבדים שביצעו את הפיגוע, כשהוא רץ חמוש בנשק בטרמינל בסביבת נוסעים מבוהלים שנמלטים לכל עבר. הצילומים חושפים גם את גבורתו של איש אבטחה או שוטר מקומי שהתעמת עם המחבל וירה בו. המחבל נפל לרצפה - וכעבור שניות פוצץ את עצמו.

בסרטון ניתן לראות את המחבל, לבוש שחורים, מגיח בריצה ואנשים בורחים לכל הכיוונים. המחבל עובר בריצה את אחת החנויות, כשמאחורי הפינה עומד שוטר או איש אבטחה, שמזהה אותו ויורה בו מטווח של מטר או שניים.

המחבל נראה כשהוא נופל לקרקע ונשקו עף מידיו למרחק של כמה מטרים. השוטר עומד מעליו ואז ככל הנראה מבין שהוא נושא מטען חבלה וממהר לברוח. המחבל נותר שכוב על רצפת הטרמינל במשך שניות ארוכות, ובשלב מסוים נראה מרים את ידו. לאחר מספר שניות מחריד פיצוץ עז את המבנה.

ההימלטות מזירת האסון, אמש (רויטרס)

ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדירים גינה את המתקפה ואמר לכתבים: "מדובר בפעולת טרור מרושעת ומתוכננת מראש, שפגעה בחפים מפשע". הוא הבהיר כי שלושת המחבלים פתחו באש כשהגיעו לנמל התעופה. לאחר זמן מה השלושה פוצצו את עצמם כשעל גופם מטענים רבי עוצמה, שהובילו להרוגים רבים. לדבריו, שלושת המחבלים המתאבדים הגיעו לשדה התעופה במונית.

במשרד החוץ בישראל עדכנו הבוקר כי נוצר קשר עם הישראלי האחרון שהוגדר כמנותק קשר, ולכן ניתן לקבוע כי אין נפגעים ישראלים.

עמית ולדמן השתתף בהכנת הידיעה.