ביקורת קשה על ארדואן: "חתם הסכם על גב היתומים"

ראשי מפלגות האופוזיציה מיהרו לתקוף את הנשיא בעקבות הסכם הפיוס עם ישראל. אחת מראשי המפלגות כתבה כי נחתם הסכם עם אלו שמוכרים גז שנלקח מיתומים פלסטינים; בכיר אחר אמר: "כינית את הישראלים גרועים מהיטלר, אבל נפגשת איתם בחשאי"

האופוזיציה הטורקית תוקפת בחריפות את הנשיא ארדואן בשל חתימת הסכם הפיוס עם ישראל, כך דיווח היום (רביעי) העיתון הטורקי "סבאח". את דברי הביקורת הקשים השמיעו ראשי המפלגות ששאלו את הנשיא: "אתה לטובת טורקיה, או לטובת החיילים הישראלים שהרגו אזרחים טורקים?"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בזמן שהביקורת בישראל על הסכם הפיוס עם טורקיה גוברת, גם בצד הטורקי הנשיא ארדואן זוכה למילים קשות. ראש המפלגה העממית הרפובליקנית, קאמיל קיליצ'דרוגולו, כינה את ההסכם "הסכם כניעה מביש" והטיח בנשיא כי העדיף את טובת החיילים הישראלים ולא את טובת אזרחיו.

"טורקיה התמודדה עם פעולה פיראטית של הממשל הישראלי", טען איש האופוזיציה שהוסיף כי ישראל לא התנצלה על אירועי המשט לעזה.

"הם מוכרים גז פלסטיני לאירופה - הם עושים עסקאות על רכושם של יתומים פלסטינים", טענה חברת המפלגה הדמוקרטית הטורקית פיגן יוקסקדאג.

בכיר התנועה הלאומית MHP, דוולט בהצ'לי, טען כי עסקת הפיוס עם ישראל נוגדת את כל אותם דברים עליהם דיבר ארדואן, ואת הביקורת שהוא הפנה לתוקפנות הישראלית בעבר.

"הנשיא האשים את ישראל שהיא מדינת טרור", אמר בהצ'לי. "ישראל הורגת ילדים פלסטינים על החוף ברצועת עזה, וארדואן ביקר את הפעולות האלה בצדק בעבר. הוא אפילו אמר שישראל גרועה מהיטלר והברברים, אבל ההסכם הזה מוכיח שלמעשה הממשלה נפגשת בחשאי עם ישראל כבר שנים ואנחנו לא ידענו על זה".

הנשיא ארדואן זכה לביקורת חריפה מאוד לא רק על ההסכם עם ישראל, אלא גם על מכתב ההתנצלות ששלח לנשיא פוטין בשל הפלת המטוס הרוסי. "מי אתה שתתנצל?", שאלו ראשי מפלגות האופוזיציה. "אם אתה מייצג את העם הטורקי - תעשה את זה כמו שצריך, אתה לא יכול לייצג אותנו, אין לך יכולת או עוצמה כזו", נכתב בהצהרה המשותפת.