איסטנבול: 36 הרוגים, 147 פצועים

טורקיה התעוררה לבוקר קשה במיוחד בעקבות פיגוע ההתאבדות הרצחני אמש בנמל התעופה "אתאטורק" באיסטנבול. ראש הממשלה הטורקי הבהיר כי דאע"ש הוא זה ששלח את שלושת המחבלים המתאבדים, אך הארגון טרם לקח אחריות. הטיסות מישראל לטורקיה פועלות הבוקר באופן חלקי

41 הרוגים ו-147 פצועים בפיגוע (רויטרס)

בבוקר שלאחר הפיגוע הרצחני בנמל התעופה הבינלאומי "אתאטורק" באיסטנבול, טורקיה עוד מנסה להבין את שקרה. 36 בני אדם נהרגו ו-147 נוספים נפצעו כששלושה מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם באולם הנוסעים של נמל התעופה. ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים הצהיר כי ארגון דאע"ש עומד מאחורי הפיגוע, אך ארגון הטרור טרם לקח אחריות. במשרד החוץ הישראלי עדכנו הבוקר כי נוצר קשר עם הישראלי האחרון שהוגדר כמנותק קשר, ולכן ניתן לקבוע כי אין נפגעים ישראלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, גינה בחריפות את הפיגוע וראש ממשלת טורקיה הבהיר כי שלושת המחבלים פתחו באש כשהגיעו לנמל התעופה. לאחר זמן מה השלושה פוצצו את עצמם כשעל גופם מטענים רבי עוצמה, שהובילו להרוגים רבים. לדבריו, שלושת המחבלים המתאבדים הגיעו לשדה התעופה במונית.

"דאע"ש מאחורי האירוע" (רויטרס)

נמל התעופה רגעים לאחר הפיגוע


"אנשים בהלם, לא מאמינים ומנסים להתרחק מהמקום", סיפר כתב CNN במקום, ג'ו דוראן. "אנשים רבים עדיין ממתינים לפינוי, אנשים עם תחבושות על הראש יושבים בפינות ומחכים. המשטרה חוסמת את כל הכניסות לטרמינל". עד הראייה לורנס קמרון סיפר לרשת האמריקנית כי "אנשים התחילו לרוץ לכל מקום, בלי לדעת לאן. היה פיצוץ ענק ומהומה. אחר כך עוד פיצוץ בחוץ, ליד המוניות. יש כאן המון פצועים, זו זירה לא רגילה, בכלל לא רגילה".

בכיר טורקי שצוטט ב-CNN הוסיף, כי לפחות חלק מסוים מהחוליה שמעורבת בפיגוע, שכללה שלושה מחבלים מתאבדים, הגיעה ממדינה במרכז אסיה. בנוסף לשלושתם, אדם אחד נלכד על-ידי כוחות הביטחון ושלושה חשודים נוספים טרם נתפסו. עוד ציטטה רשת CNN בכירים במודיעין האמריקני שמאשרים את דבריו של ילדרים, לפיהם ארגון המדינה האסלאמית עומד מאחורי הפיגוע. גורם בכיר אחר במודיעין האמריקני אמר לרשת NBC כי המתקפה באיסטנבול תואמת את דרכי הפעולה של דאע"ש. הוא הוסיף כי "הקיץ הקשה שממתין לנו רק החל, והוא יהיה ארוך מאוד".

הטענות בדבר הייחוס של המתקפה לדאע"ש נתמכות בין היתר בכך שהפיגוע תואם את דפוסי הפעולה של הארגון, בדומה לאלו שנראו בפיגוע הקשה בבריסל השנה. בנוסף לכך, הבחירה בשדה התעופה באיסטנבול, מהעמוסים ביותר בעולם, מתאימה לבחירת היעדים של הארגון, ששואף לפגוע באתרים וסמלים של מתנגדיו.

נמל התעופה אתאטורק נסגר אמש לפעילות אך הבוקר חודשו הטיסות אליו וממנו באופן חלקי. חברת התעופה "טורקיש איירליינס" שמפעילה את הטיסות מנתב"ג לטורקיה החלה להוציא טיסות לנמל התעופה "סביחה" שבמדינה.

בחברת התעופה עדכנו כי לאור המצב המיוחד בנמל התעופה הבינלאומי אתאטורק, נוסעים שביצעו הזמנות כרטיסים מ-/אל-/דרך איסטנבול בין התאריכים 28-30.6.2016, כרטיסים אלו יוארכו עד ה-31.7.2016 (כולל), תוך התעלמות מהכללים הנהוגים. כמו כןהזמנות חדשות ושינוי מסלול יתקבלו ללא חיוב נוסף וכך גם ביטול כרטיס לפי בקשה.

טורקיש איירליינס הודיעה כי הטיסות של השעות 8:40, 9:40 ו-14:15 ייצאו בזמן משדה התעופה בן גוריון לשדה התעופה אתאטורק. הטיסות של 7:20 ו-16:50 מבוטלות.