רה"מ הטורקי: "דאע"ש עומד מאחורי הפיגוע באיסטנבול"

ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים הצהיר כי דאע"ש עומד מאחורי פיגוע ההתאבדות באיסטנבול. גורמים בכירים נוספים בטורקיה ואנשי המודיעין בארה"ב אמרו גם הם דברים דומים. למרות ההכרזה, ארגון המדינה האסלאמית לא נטל אחריות למעשה

"הפיגוע באיסטנבול בהשראת דאע"ש"

ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים הצהיר כי דאע"ש אחראי לפיגוע ההתאבדות המשולש בנמל התעופה הבינלאומי אתאטורק באיסטנבול, שבוצע אתמול בלילה (שלישי). עוד קודם לכן דיווחה רשת CNN כי גורם בכיר בטורקיה טוען אף הוא שארגון המדינה האסלאמית עומד מאחורי הפיגוע. מתקפת הטרור הקשה גבתה את חייהם של לפחות 36 בני אדם ועוד למעלה מ-147 פצועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הבכיר שצוטט ב-CNN הוסיף, כי לפחות חלק מסוים מהחוליה שמעורבת בפיגוע, שכללה שלושה מחבלים מתאבדים, הגיעה ממדינה במרכז אסיה. בנוסף לשלושתם, אדם אחד נלכד על-ידי כוחות הביטחון ושלושה חשודים נוספים טרם נתפסו. לאחר מכן הוסיף ראש הממשלה ילדרים כי שלושת המחבלים המתאבדים הגיעו במונית לשדה התעופה.

רשת CNN ציטטה בכירים במודיעין האמריקני שמאשרים את דבריו של ילדרים, לפיהם ארגון המדינה האסלאמית עומד מאחורי הפיגוע. גורם בכיר אחר במודיעין האמריקני אמר לרשת NBC כי המתקפה באיסטנבול תואמת את דרכי הפעולה של דאע"ש. הוא הוסיף כי "הקיץ הקשה שממתין לנו רק החל, והוא יהיה ארוך מאוד".

לפחות 31 הרוגים ו-88 פצועים

הטענות בדבר הייחוס של המתקפה לדאע"ש נתמכות בין היתר בכך שהפיגוע תואם את דפוסי הפעולה של הארגון, בדומה לאלו שנראו בפיגוע הקשה בבריסל השנה. בנוסף לכך, הבחירה בשדה התעופה באיסטנבול, מהעמוסים ביותר בעולם, מתאימה לבחירת היעדים של הארגון, ששואף לפגוע באתרים וסמלים של מתנגדיו.

בנוסף לדבריהם של ילדרים ושל הבכיר הטורקי, גם תזמון הפיגוע מהווה אינדיקציה למעורבות של דאע"ש. הפיגוע בוצע ביום השנה לכיבוש העיר מוסול לפני כשנה, אז הכריז ארגון המדינה האסלאמית על החלת החליפות.

על פי דיווחים שונים, בפיגוע הייתה מעורבת חולייה שמנתה שבעה חברים. בנוסף לשלושת המחבלים המתאבדים, אדם אחד נלכד על ידי כוחות הביטחון ואופי המעורבות שלו בפיגוע ייבדק. כמו כן, דווח כי שלושה חברי חולייה נוספים נמלטו. לפי שעה אין אימות רשמי לטענות הנוגעות למעורבים נוספים.