לפחות 36 הרוגים במתקפת טרור באיסטנבול

3 מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם בנמל התעופה הבינלאומי אטאטורק לאחר שתחילה פתחו באש - שניים מהם באזורי המתנה והשלישי באחד החניונים. לפחות 36 נהרגו ויותר מ-147 בני אדם נפצעו. משרד החוץ בודק האם ישנם נפגעים ישראלים; נפתח חדר מצב: 02-5303155. רה"מ הטורקי: "אינדיקציה לכך שדאע"ש אחראי"

לפחות 36 הרוגים ו-147 פצועים במתקפת טרור בנמל התעופה באיסטנבול: שלושה מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם אמש (שלישי) בנמל התעופה, לאחר שפתחו באש לפני כן. שניים מהמחבלים התפוצצו בסמוך לטרמינל, ורשת CNN דיווחה כי המחבל השלישי פגע באחד החניונים במתחם. ראש ממשלת טורקיה ובכירים במודיעין האמריקני הצהירו כי דאע"ש עומד מאחורי הפיגוע. ממשרד החוץ נמסר כי נערכות בדיקות האם ישנם נפגעים ישראלים, אולם בשלב זה אין אינדיקציה לכך. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שידור ישיר מרשת CNN Turk (haberturk)

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, גינה בחריפות את הפיגוע. ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים הבהיר כי שלושת המחבלים פתחו באש כשהגיעו לנמל התעופה. לאחר זמן מה השלושה פוצצו את עצמם כשעל גופם מטענים רבי עוצמה, שהובילו ל-36 הרוגים לפחות. לדבריו, שלושת המחבלים המתאבדים הגיעו לשדה התעופה במונית.

לפי ההערכות המוקדמות יותר, דווח על הטלת רימוני יד על ידי שניים עד ארבעה מחבלים, שאחר כך פוצצו מטענים - על גום או במטענים שהטמינו ופוצצו מרחוק. על פי עדי ראייה, ככל הנראה שאחד השוטרים במקום שחשדו באחד המחבלים, הספיק להתנפל עליו ולהפילו לרצפה, ואז הפעיל המחבל את המטען שנשא - והתפוצץ.

"אנשים בהלם, לא מאמינים ומנסים להתרחק מהמקום", סיפר כתב CNN במקום, ג'ו דוראן, "אנשים רבים עדיין ממתינים לפינוי, אנשים עם תחבושות על הראש יושבים בפינות ומחכים. המשטרה חוסמת את כל הכניסות לטרמינל". עד הראייה לורנס קמרון סיפר לרשת האמריקנית כי "אנשים התחילו לרוץ לכל מקום, בלי לדעת לאן. היה פיצוץ ענק ומהומה. אחר כך עוד פיצוץ בחוץ, ליד המוניות. יש כאן המון פצועים, זו זירה לא רגילה, בכלל לא רגילה".

"לא ידוע לנו על ישראלים שנפגעו", הבהיר דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון. "נכון לעכשיו ידוע שלכל הדיפלומטים שלנו בטורקיה שלום ולא ידוע לנו על ישראלים בבתי החולים. אנחנו נמצאים בקשר עם רשויות הביטחון והבריאות במדינה. אנשינו נמצאים בקשר עם רשויות נמל התעופה, פתחנו את חדר המצב של משרד החוץ במתכונת חירום". מספרו של חדר המצב במשרד החוץ בירושלים לבירורים הינו 02-5303155

הקונסול הכללי שי כהן וצוותו נמצאים בקשר רציף עם השלטונות וכן עם בתי החולים המקומיים, כשהם מקבלים גיבוי וסיוע מהשגרירות באנקרה אותה מובילה הממונה על השגרירות, אמירה אורון. במקביל, חדר מצב של משרד החוץ בראשות אמנון קלמר, האחראי על יצירת קשר עם הישראלים השוהים בנמל, מתפקד במתכונת חירום.

נמל התעופה "אטאטורק", השלישי בגודלו בעולם, נסגר בעקבות מתקפת הטרור - וטיסות שאמורות להגיע אליו בוטלו למספר שעות. טיסות שכבר יצאו לאיסטנבול, ככל הנראה יופנו לנמל התעופה בעיר איזמיר. ברשות שדות התעופה מבהירים כי שתי הטיסות היחידות הערב שיצאו מאיסטנבול לתל אביב נחתו במהלך הלילה בישראל. כל טיסות חברת "Turkish Airlines" שהיו אמורות לצאת הלילה מישראל - בוטלו, ויחודשו היום בבוקר. לעת עתה הנוחתים באיסטנבול יופנו לנמל התעופה סביחה.

מנהל התעופה האמריקני עצר למשך מספר שעות את הטיסות מאיסטנבול לשדות תעופה בארה"ב וכך גם בכיוון ההפוך. לפנות בוקר (שעון מקומי) הודיע מנהל התעופה כי הטיסות בין היעדים האלו חודשו.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, אלעד שמחיוף, ירון שניידר ועזרי עמרם.