זעקת האריה - מלב הקרבות בתימן

הזווית הנשכחת של מלחמת האזרחים בתימן: מאות בעלי חיים נותרו לכודים בכלובים לאחר שגן חיות בתעיז ננטש עקב הקרבות העזים. "הם יצורים חיים בדיוק כמונו", אומר בסאם אל-חקימי, שמסכן מדי יום את חייו, חוצה את קו החזית ומגיע לטפל בחיות. אל-חקימי ופעילים נוספים מזהירים – ללא תרומות וסיוע, החיות ירעבו למוות

לכודים בתוך כלוב מזוהם - באמצע אזור מלחמה: סרטון שפרסמו פעילים למען בעלי חיים מגן חיות בלב אזור קרבות בתימן מספק הצצה כואבת למצבן העגום של החיות שננטשו ונותרו לבד מאחורי סורג ובריח. בסרטון נראה אריה רזה בתוך כלוב מלוכלך מדם, שתן ופסולת - כשהוא מיילל בייאוש, במה שנראה כמו קריאה לעזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גן החיות של העיר תעיז בתימן נמצא במרחק כחמישה קילומטרים מהחזית. בסאם אל-חקימי (25), שצילם את הסרטון, מספר כי לפני כחודשיים הפציץ חיל האוויר הסעודי את כוחות החות'ים ליד גן החיות. "בעקבות הפיצוצים העזים נפגע גם גן החיות עצמו", הוא מספר.

בעיצומן של המתקפות האוויריות, אל-חקימי חוצה מדי יום את קו החזית תוך סיכון חייו, והולך לטפל בחיות בגן. לדבריו, הגן עצמו הוא מקום בטוח, אך כדי להגיע אליו יש לחצות אזור שנמצא בדיוק בתווך בין הכוחות הלוחמים. "חבר טוב שלי נהרג כשהלך לצידי בדרך אל הגן", סיפר.

"אני שומע את הנהמה והלב שלי נשבר"

"בעלי חיים הם יצורים בדיוק כמונו ויש להם את הזכות לחיות בחופשיות", הוא אומר. "אני לא יכול לראות את החיות סובלות ומתות מרעב מבלי לעשות דבר". אל-חקימי חבר לשתי פעילות למען בעלי חיים שמתגוררות בז'נבה. בימי שגרה עוסקות השתיים במקרים של התעללות בתוך גני חיות ובקרקסים, אך הן הצטרפו לאל-חקימי כדי לנסות לגייס מודעות ותרומות למען בעלי החיים הנטושים בתימן.

אחרי ההפצצה נטשו אנשי הצוות של גן החיות את המקום והותירו מאחוריהם 266 בעלי חיים לכודים. הפעילים מזהירים שללא סיוע מידי החיות ירעבו למוות, וטוענים כי הם זקוקים לתרומות בהקדם. כך למשל הם טוענים שיידרשו אלפי דולרים רק כדי לספק תרופות ומזון לאריות במקום.

"הרבה מאוד מהחיות שם עצובות", הוא אומר. "כשאני עומד מול הכלוב, שומע את הנהמה העצובה של האריה ורואה את המבט הנואש בפניו - הלב שלי נשבר. לצד אותו אריה אומלל, בגן החיות מתגוררים גם נמרים, קופים, צבאים, סוסים, ציפורים וזוחלים. כמעט 20 אריות ונמרים כבר מתו בתקופה האחרונה מרעב בגן החיות.

"המלחמה הזו נכפתה על התימנים", אומר אל-חקימי. "אנו משלמים את המחיר, אבל יש לה השפעה על בעלי החיים. הם לא יכולים לעשות כלום, הם פשוט ממתינים למוות בכלוב". הפעילים מאשימים כי בעולם לא עושים די כדי לסייע ומזהירים כי הזמן של בעלי החיים הולך ואוזל.