מרקל על עזיבת בריטניה: לא צריך למהר

אחרי ההודעה התקיפה של שרי החוץ של האיחוד, שקראו לבריטניה ליישם "מהר ככל האפשר" את הניתוק מאירופה – מרקל מנסה להרגיע את הטונים: "המו"מ צריך להתנהל באווירה טובה, אין סיבה להילחם על לוח זמנים קצר במיוחד"

מרקל על בריטניה: לא צריך למהר (ארכיון) (רויטרס)

שעות לאחר ההודעה התקיפה של שרי החוץ של האיחוד האירופי, קנצלרית גרמניה מנסה למתן את הלחץ על בריטניה: אנגלה מרקל קראה הערב (שבת) לקיים משא ומתן "מפוכח ובאווירה טובה" בין אירופה לבריטניה, והדגישה כי אין להאיץ בתהליך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בריטניה תישאר שותפה קרובה שלנו ואנחנו מקושרים אליה כלכלית", אמרה מרקל. "נכון שהתהליך לא צריך להתמשך לנצח, אך אני לא הייתי נלחמת כעת לייצר לוח זמנים מצומצם במיוחד".

מרקל הוסיפה וקראה למדינות האיחוד האירופי "לא להתנהג בצורה מגעילה" במהלך המשא ומתן עם בריטניה. לדבריה הצטרפו גורמים רשמיים באיחוד, שאמרו כי גם עיכוב של מספר חודשים לא צפוי להיות בעייתי, אך ציינו כי אם התהליך יתמהמה עד סוף השנה האזרחית - הוא עלול לפגום בסבב שיחות התקציב הבא של האיחוד.

בתוך כך, עד כה חתמו יותר משני מיליון בריטים על עצומה מיוחדת שקוראת לערוך משאל עם חוזר. על פי העצומה, על הממשלה לחוקק חוק שיקבע כי משאל עם אינו תקף אם אינו מאושר ברוב מיוחד של 60%, עם שיעור הצבעה של 75% ומעלה.

(רויטרס)

"לא נסכים למשחקי חתול ועכבר"

בשעות הצהריים קיימו שרי החוץ של גרמניה, צרפת, איטליה, הולנד, בלגיה ולוקסמבורג ישיבת חירום בעקבות משאל העם בבריטניה. בישיבה דנו השרים בהמשך דרכו של האיחוד ו"האפשרויות להפוך אותו לאפקטיבי יותר עבור המדינות החברות בו".

בתום הפגישה קראו השרים לבריטניה לסיום במהירות את יישומה של הכרעה שהתקבלה במשאל. איירו עצמו, קרא הצהיר כי על הבריטים לפעול במהירות על פי סעיף 50 ולסיים את תהליך העזיבה. "משחק של חתול ועכבר בהקשר זה אינו מקובל", טען.

מקבילו הגרמני של אירו, פרנק-ואלטר שטיינמאייר אמר דברים ברוח דומה וקרא לבריטים לעזוב את האיחוד "בהקדם האפשרי". "עזיבה מהירה של בריטניה תאפשר לשאר חברות האיחוד להתרכז בעתידו", אמר.