"לא חשבתי שהקול שלי ישנה"

אחרי שאתמול החליטו הבריטים במשאל עם על עזיבת האיחוד האירופי, נראה שרבים מתחרטים על הצבעתם. "הייתי חוזרת אחורה ומצביעה אחרת - וגם האחיות שלי, וגם ההורים", סיפרה אחת, ואחר הסביר: "אשתי ואני רצינו להצביע כמחאה, ועכשיו מתחרטים". מיליון וחצי כבר חתמו על עצומה בדרישה למשאל עם חוזר

1.7 מיליון: "משאל חוזר" (רויטרס)

ביום שאחרי ההכרעה הבריטית לעזוב את האיחוד האירופי - החלטה שהתקבלה ברוב של פחות משני אחוזים - נראה שיותר ויותר בריטים מתחרטים על החלטתם. "אני בהלם שבאמת הצבענו לעזוב", אמר אדם ממנצ'סטר לרשת BBC, "לא האמנתי שזה עומד לקרות. לא חשבתי שהקול שלי ישנה". עוד הוסיף כי התפטרות ראש הממשלה דייוויד קמרון "די מדאיגה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אישה נוספת אמרה לרשת ITV כי לו יכלה לעשות דבר אחד, "הייתי חוזרת אחורה ומצביעה אחרת. אמרתי לאחיות שלי 'הלוואי והייתה לנו האפשרות להצביע אחרת' - שלושתנו, וגם שני ההורים, היינו מצביעים להישאר", הבהירה. גם היא ציינה את התפטרותו של קמרון כגורם מדאיג.

תחת ההאשטאגים #WhatHaveWeDone ו-#Regrexit ניתן למצוא ברשתות החברתיות עוד מצביעים רבים המביעים הלם מהתוצאות הסופיות - וחרטה על הצבעתם האישית. "הצבעתי לעזוב כדי לעזור לכלכלה - אבל הליש"ט צונח ואני מתחרט מיידית על ההצבעה", כתב משתמש הטוויטר ריאן ריצ'רדסון, ואילו הגולשת קמבה גיבונס צייצה "אישית הצבעתי לעזוב כי האמנתי לשקרים, ואני מתחרטת על זה יותר מהכל. אני מרגישה כאילו גנבו לי את הקול".

גולש נוסף חשף כי הוא ואשתו הצביעו לעזוב את האיחוד כהצבעת מחאה, במטרה שהממשלה תשים לב לתחושותיהם, וכעת מרגישים "צביטת חרטה" על הצבעתם. מוכרת בחנות בגדים ששוחחה עם רשת BBC הודתה כי "הבוקר כשקמתי אמרתי לעצמי 'הלוואי שהיינו נשארים' - אמנם הצבעתי לעזוב, אבל החלטתי רק ברגע האחרון ואני חושבת שהרבה אנשים האמינו שבסוף נישאר".

ההאשטאג #regrexit תופס תאוצה (טוויטר)

מיליון וחצי בריטים: "דורשים משאל עם חדש"

יותר ממיליון וחצי בריטים כבר חתמו על עצומה מיוחדת הקוראת לערוך משאל עם חוזר בשאלת ההיפרדות מהאיחוד. יוזמי העצומה, שנפתחה באתר האינטרנט של הפרלמנט הבריטי, קראו לקיים משאל עם נוסף בשאלת התנתקותה של בריטניה מהאיחוד האירופי. החותמים על העצומה, שנפתחה כבר אתמול, טענו כי יש להעביר החלטות מסוג זה ברוב מוחלט של יותר מ-60% מהקולות, זאת בניגוד לתוצאות משאל העם שנערך אתמול. תנאי נוסף של יוזמי העצומה הוא שהרוב הזה יתבסס על שיעור הצבעה של 75% לפחות - בעוד שרק 72% מהאזרחים מימשו את זכות ההצבעה שלהם עם סגירת הקלפיות ביום חמישי בלילה.

כבר אמש חתמו צירפו 200 אלף בריטים את חתימתם לעצומה. מאז, צברה היוזמה תאוצה והמספרים עדיין מאמירים. כלי התקשורת בבריטניה אף דיווחו כי בשלב מסוים קרס אתר הפרלמנט הבריטי המאחסן את עמוד העצומה בשל ריבוי כניסות.