בכירי האיחוד: "לא נסכים למשחקי חתול ועכבר"

על רקע תוצאות משאל העם בבריטניה, שרי החוץ של מייסדות האיחוד האירופי קיימו בברלין מפגש חירום בו קראו לבריטים לסיים את תהליך ההתנתקות "מהר ככל האפשר". שר החוץ הצרפתי: "ישנו אינטרס משותף לסיים את חוסר הוודאות"

יומיים לאחר משאל העם הדרמטי בבריטניה, באיחוד האירופי קוראים לבריטים לפעול במהירות לסיום חברותם באיחוד. "זה לא מכבד את בריטניה לשחק איתנו משחק של חתול ועכבר", אמר שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו, בתום פגישת החירום של שרי החוץ של האיחוד בברלין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במפגש החירום לקחו חלק שרי החוץ של מייסדות האיחוד, בהן גרמניה, צרפת, הולנד, איטליה, בלגיה ולוקסמבורג. במפגש דנו השרים בהמשך דרכו של האיחוד ו"האפשרויות להפוך אותו לאפקטיבי יותר עבור המדינות החברות בו".

בתום הפגישה קראו השרים לבריטניה לסיום במהירות את יישומה של הכרעה שהתקבלה אתמול במשאל. איירו עצמו, קרא הצהיר כי על הבריטים לפעול במהירות על פי סעיף 50 ולסיים את תהליך העזיבה. "משחק של חתול ועכבר בהקשר זה אינו מקובל", טען.

לא ידענו מה יהיו ההשלכות (רויטרס)

אירו אף התייחס לסוגיית התפטרותו של ראש הממשלה הבריטי קמרון ואמר כי מינוי מחליף הוא נושא חשוב, אך גם יישום ההכרעה הוא עניין דחוף אף הוא. "זה אינטרס בריטי ואירופי שלא להאריך בתקופת חוסר הוודאות, משום שלדבר עלולות להיות השלכות כלכליות ופוליטיות", הוסיף.

מקבילו הגרמני של אירו, פרנק-ואלטר שטיינמאייר אמר דברים ברוח דומה וקרא לבריטים לעזוב את האיחוד "בהקדם האפשרי". "עזיבה מהירה של בריטניה תאפשר לשאר חברות האיחוד להתרכז בעתידו", אמר.

"היינו מצביעים אחרת"

במקביל, אזרחים רבים בממלכה הבריטית טוענים כי לא היו מודעים להשלכות האפשריות של עזיבת האיחוד, וכי אם היו יכולים - היו משנים את הצבעתם. "הייתי חוזרת אחורה לעמדות ההצבעה ומשנה את דעתי", אמרה אזרחית בריטית לסוכנות רויטרס. "בבוקר שאחרי המציאות החדשה הכתה בנו ואיתה גם תחושת החרטה על כך שאנחנו עוזבים את האיחוד".

(ארכיון) (רויטרס)

לאמירות הללו מצטרפים נתונים העולים משירות החיפוש של גוגל, לפיהם מתברר כי רבים בבריטניה חיפשו תשובות לשאלות בסיסיות ביותר הנוגעות למשאל, זמן קצר לאחר שהסתיים. בין השאלות: "מדוע עלינו להישאר או לעזוב את האיחוד", "אילו מדינות באיחוד האירופי", ו-"מה יקרה אם ניפרד מהאיחוד".
בחלק מהמקרים, מספר החיפושים עלה ב-30% כשמונה שעות לאחר תום ההצבעה.