סקוטלנד: נערכים לקיים משאל עם על עצמאות

אחרי הכרעת בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי, סימני שאלה לגבי עתיד שלמותה של הממלכה. מנהיגת ממשלת סקוטלנד הבהירה כי ארצה הוצאה שלא מרצונה מהאיחוד האירופי ואמרה: "הוצאתי לדרך חקיקה שתוביל למשאל עם נוסף על החברות עם בריטניה"

שבר ראשון בבריטניה? (רויטרס)

ההכרעה הדרמטית של בריטניה לפרוש מהאיחוד תביא לפירוק הממלכה המאוחדת? מנהיגת ממשלת סקוטלנד הגיבה היום (שישי) לתוצאות משאל העם והטילה פצצה. "הוצאתי לדרך חקיקה שתוביל למשאל עם נוסף על החברות עם בריטניה", אמרה והבהירה כי מדינתה הוצאה שלא מרצונה מהאיחוד האירופי.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"סקוטלנד הבהירה שהיא רוצה להישאר חברה באיחוד האירופי ואני נחושה לעשות מה שצריך כשזה יקרה", הודיעה ניקולה סטורג'ון, השרה הראשונה של המדינה הנמצאת תחת שלטון בריטי. "נשמח לקבל אישור של אנגליה למשאל עם שני, אבל אם הפרלמנט הסקוטי יחליט ללכת בדרך הזו, בהתחשב בנסיבות אי אפשר יהיה לכפות עלינו אחרת".

היא אמרה שההכנות למשאל עם שני במדינה על ניתוק מבריטניה כבר יצאו לדרך, והסבירה כי הליך היציאה של בריטניה מהאיחוד יסתיים בעוד כשנתיים, ולכן צריך להוציא את יוזמת המשאל לדרך מיד.

בתקשורת הבריטית הגדירו את המהלך הסקוטי כלא פחות מהטלת "פצצה". זאת, לאחר שרק לפני כשנתיים - ב-18 בספטמבר 2014 - נערך בסקוטלנד משאל עם על עצמאות חבל הארץ הצפוני באי הבריטי והתושבים נשאלו אם הם רוצים להפוך למדינה עצמאית או להישאר חלק מהממלכה הבריטית המאוחדת.

55 אחוז מהמצביעים התנגדו אז לעצמאות וסקוטלנד נשארה חלק מהממלכה. היום, אולי, חלק מהתושבים היו בוחרים אחרת.