בוריס ג'ונסון: "בריטניה תמשיך להיות מעצמה אירופית"

אחרי התפטרות קמרון, ג'ונסון שהוביל את מחנה ההיפרדות ונחשב מועמד מוביל להחליפו בתפקיד ראש הממשלה, נשא נאום ובירך על תוצאות משאל העם. "יש בפנינו הזדמנויות גדולות, צעירים במדינה יכולים לצפות לעתיד בטוח יותר ומשגשג יותר"‎‏

ג'ונסון יחליף את קמרון? (רויטרס)

אחרי ההודעה הדרמטית של ראש הממשלה הבריטי קמרון על התפטרותו בעקבות ההפסד במשאל העם, נשא בצהריים (שישי) דברים בוריס ג'ונסון, אחד ממובילי מחנה ההיפרדות ומי שסומן כמועמד אפשרי לתפקיד ראש הממשלה הבא. "בריטניה תמשיך להיות מעצמה אירופית", אמר ג'ונסון והבטיח כי צעירים במדינה יכולים לצפות לעתיד בטוח יותר ומשגשג יותר.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בדבריו התייחס ג'ונסון להודעת ההתפטרות של דיוויד קמרון, ראש הממשלה וראש מפלגת השמרנים אותה הוא מייצג, ואמר: "אני מכבד את ההחלטה שלו, אני מכיר את דיוויד שנים רבות והוא אחד הפליטיקאים המזהירים של זמננו".

ג'ונסון, שכיהן בעבר כראש עיריית לונדון, אמר כי ההכרעה במשאל העם נוגעת לכל האזרחים ואמר כי "זאת זכותם של האנשים כאן במדינה לקבוע את עתידם. זה עקרון הדמוקרטיה שלנו. העם החליט להחזיר את השליטה מידי האיחוד שלא התחשב מספיק בצרכים של האנשים שהוא צריך לשרת".

קמרון לקח אחריות על ההפסד (רויטרס)

הוא דיבר על העתיד הצפוי לבריטניה ואמר: "אני מאמין שיש בפנינו הזדמנויות גדולות אנחנו יכולים לחוקק את חוקינו, לגבות מסים בהתאם לצרכינו ולשלוט בגבולותנו. אנחנו יכולים למצוא שוב את קולנו בעולם - קול חזק, ליברלי, הומאני וכזה שרודף את הטוב בעולם. העם הבריטי הצביע בעד דמוקרטיה בבריטניה וברחבי אירופה ואני חושב שעלינו להתגאות בתוצאות".

דבריו של ג'ונסון הגיעו שעות ספורות לאחר לקיחת האחריות של ראש הממשלה המכהן דיוויד קמרון. מיד לאחר חשיפת התוצאות, הודיע קמרון על התפטרותו מהתפקיד. "אני לא אהיה הקפטן שינהיג את המדינה ליעדים הבאים", הכריז בהצהרה לתקשורת.

ספירת כל הקולות במשאל העם בבריטניה העלתה כי 51.9% מהבריטים תמכו בעזיבת האיחוד לעומת 48.1% שהתנגדו לפרישה. מדובר בכ-17.5 מיליון שהצביעו בעד פרישה לעומת כ-16 מיליון שתמכו בהישארות.