הימין הקיצוני בצרפת והולנד גם רוצה לעזוב

באיחוד האירופי שאיבד הבוקר חברה חשובה ומרכזית חוששים מהבאות ויכנסו פגישה דחופה של 27 מנהיגי המדינות שנותרו. נשיא המועצה האירופית: "יום עצוב לאירופה ולבריטניה". מנגד, במפלגות הימין הקיצוני בצרפת ובהולנד כבר קוראים לערוך משאל על פרישה גם אצלם: "עכשיו תורנו"

"משאל עם גם בצרפת", לה פן (רויטרס)

מנהיגי אירופה מגיבים בעצב ובחשש להחלטת בריטניה לפרוש מהאיחוד, בעוד שמפלגות הימין הקיצוני בכמה מדינות כבר קוראות לקיים משאלים דומים. שר החוץ הגרמני שטיינמאייר אמר הבוקר (שישי) כי "זה יום עצוב לאירופה ולבריטניה" ואילו שר החוץ הפולני ואצ'יקובסקי שאל: "איזו אירופה אנחנו רוצים לראות?".

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

דונלד טוסק, נשיא המועצה האירופית שכינס תדרוך לעיתונאים, קרא לפגישה דחופה של מנהיגי 27 המדינות שנותרו  באיחוד כדי לדון בעתידה של אירופה אחרי ההכרעה של בריטניה. "זהו רגע דרמטי, במיוחד לבריטים. היינו מוכנים לתסריט שכזה", אמר. "האיחוד הוא המסגרת לתכנון עתידנו, זו שנה קשה לאיחוד אבל כמו שאבי אמר, מה שלא הורג אותך מחשל אותך".  

ה"גרדיאן" הבריטי מדווח כי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מכנסת ישיבת חירום כדי לדון בהשלכות ההצבעה בעד יציאת בריטניה מהאיחוד. מרקל הזמינה כמה משריה הבכירים לפגישה ומיד אחריה היא תכנס מסיבת עיתונאים.

בריטניה אמרה לא לאירופה (רויטרס)

מנגד, בימין הקיצוני האירופי מביעים שמחה גלויה מהכרעת העם הבריטי וכבר קוראים ללכת בדרכו. מנהיגת הימין בצרפת מרין לה פן אמרה שגם ארצה צריכה לערוך משאל עם דומה כדי לקבוע עם להישאר באיחוד האירופי. "זהו נצחון החופש", הכריזה. "אנחנו צריכים משאל עם כאן ובכל מדינות האיחוד".

מנהיג מפלגת החופש ההולנדי חירט וילדרס היה הראשון להגיב לתוצאות מבריטניה: "הידד לבריטים", הוא צייץ. "עכשיו תורנו". מנהיג מפלגת הימין העצמאי בבריטניה נייג'ל פראג', שתמך בהיפרדות מהאיחוד, בירך על הכרעת העם ואמר: "אני יכול לחלום עכשיו. הניצחון הוא לא רק למען עצמנו אלא לכל אירופה, האיחוד גוסס".