הטלטלה בבריטניה: רה"מ התפטר‎

רה"מ דיוויד קמרון, שהוביל את מחנה התומכים בהישארות באיחוד, הגיב להפסד הצורב במשאל העם והודיע שיפרוש מתפקידו. "אני לא אהיה הקפטן שינהיג את המדינה ליעדים הבאים", הכריז. "צריך לכבד את בחירת העם"

טלטלה פוליטית בבריטניה בעקבות משאל העם: אחרי שרוב האזרחים הצביעו בניגוד לעמדתו ובחרו להיפרד מהאיחוד האירופי, הגיב הבוקר (שישי) ראש המשלה דיוויד קמרון לכישלון המחנה שהוביל והכריז כי יתפטר מתפקידו. "אני לא אהיה הקפטן שינהיג את המדינה ליעדים הבאים", הכריז קמרון בהצהרה לתקשורת.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ספירת כל הקולות במשאל העם בבריטניה העלתה כי 51.9% מהבריטים תמכו בעזיבת האיחוד לעומת 48.1% שהתנגדו לפרישה. מדובר בכ-17.5 מיליון שהצביעו בעד פרישה לעומת כ-16 מיליון שתמכו בהישארות.

בעקבות התוצאות יצא ראש הממשלה קמרון לדבר עם כלי התקשורת ואמר: "אני מאמין שבריטניה בטוחה יותר ועדיף שתישאר באיחוד, אבל הבריטים בחרו בבירור דרך אחרת. העם הבריטי בחר בחירה שצריך לכבד ואנו צריכים לגרום למדינה להצליח".

"הבריטים בחרו בבירור דרך אחרת" (רויטרס)

קמרון בירך את האנשים שניהלו את הקמפיין בעד עזיבת האיחוד ואמר: "המדינה השתתפה בהליך דמוקרטי עצום, הגדול ביותר שידענו אולי. אנו סומכים על האנשים בהחלטות הגדולות. יש זמנים שצריך לשאול את העם וזה מה שעשינו, העם הבריטי בחר לצאת מהאיחוד וזה מה שנעשה".

הוא הבהיר כי הודיע למלכה על הצעדים שהוא מתכנן ואמר: "אמשיך לכהן עם ממשלתי בשלושת החודשים הקרובים ונמשיך לקדם את המדיניות. למרות שלא רציתי לעזוב את האיחוד, אני מאמין בעוצמה שלנו ואעשה מה שאני יכול כדי לעזור. אני אוהב את המדינה הזו".

תומכי ההיפרדות חוגגים (רויטרס)

מוקדם יותר הבוקר, בירך מנהיג מפלגת הימין העצמאי בבריטניה נייג'ל פראג', שתמך בהיפרדות מהאיחוד, על הכרעת העם ואמר: "אני יכול לחלום עכשיו. הניצחון הוא לא רק למען עצמנו אלא לכל אירופה. היום, ה-23 ביוני, הוא יום העצמאות שלנו". הוא היה הראשון שקרא מפורשות לראש הממשלה דייוויד קמרון להתפטר מתפקידו.

בתוך המפלגה השמרנית, מפלגתו של קמרון, הביעו רבים שמחה על תוצאות משאל העם, אך נמנעו מלקרוא להתפטרות ראש הממשלה. בוריס ג'ונסון, שהוביל את קמפיין ההיפרדות, חתם על מכתב עוד לפני פרסום התוצאות לפיו קמרון צריך להשאר בתפקידו.

דייוויד דייוויס מהמפלגה השמרנית קרא לקמרון להישאר בתפקידו. "מה שאנו צריכים עכשיו זו הנהגה חזקה ויציבות כדי לאחד את בריטניה", הסביר. "קמרון הבטיח שיהיה משאל עם בבחירות, והוא קיים את ההבטחה שלו. עכשיו הוא האיש לנהל את הממשלה.זה ניצחון למדינה, לא לאף מפלגה אחת", המשיך, "זה ניצחון ההגיון".