הסם שהרג את פרינס הופך למגיפה בארה"ב: "להזריק זה כמו להפנות אקדח לרקה"

אנשי הרשות למלחמה בסמים בארצות הברית זועקים: סם חדש, חזק פי 50 מהרואין, שוטף את הרחובות ומפיל אלפים. במשך עשורים בתי החולים השתמשו בפנטניל כמשכך כאבים חזקים. עכשיו מעבדות מייצרות כמויות עצומות ובעזרת קרטל הסמים המקסיקני, הסם זול יותר ונגיש יותר

פנטניל הוא משכך כאבים חזק פי 100 ממורפיום ופי 50 מהרואין, ובבתי החולים משתמשים בו כבר עשורים להקלת כאבים חזקים מאוד. כעת מגיעה הגרסה הבלתי חוקית שלו לרחובות: הסם שהרג את הזמר פרינס לא מגיע רק לכוכבים, ולמעשה הוא זול ונגיש יותר מהרואין.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

גרגרים בודדים של האבקה הלבנה הזו יכולים להרוג את המשתמש עוד לפני שמסיימים להזריק אותם. על פי נתוני הרשויות למלחמה בסמים בארצות הברית, במהלך השנה וחצי האחרונות הפנטניל הופך לבעיה - למגיפה של ממש. החומר הזה מיוצר עכשיו בכמויות עצומות במעבדות מאולתרות בסין, ובעזרת נתיבי קרטל הסמים המקסיקני הוא עושה את דרכו לרחובות ארצות הברית.

משתמשי ההרואין הוותיקים יחד עם לקוחות חדשים, במיוחד בצפון מזרח ארה"ב, מתמכרים בעשרות אלפים, וחייהם של אלו ששורדים הופכים לגיהינום.

"בכל פעם שאדם מזריק, הוא מפנה אקדח לרקה" (חדשות 2)

"זה חמור יותר מכל מה שראינו בעבר", אומר רוסטי פיין מהרשות האמריקנית למלחמה בסמים. "אנו מזהים התפרצות של ממש". פיין מזהיר מכך שהסם מסוכן בהרבה מההרואין הקטלני, וזול יותר. "אתה יכול לקחת קילו של פנטניל, לחלק אותו ל-25 קילוגרמים ולעשות מיליון דולר", הוא מסביר. "עם ההרואין אפשר להרוויח 100 או 200 אלף דולר לקילוגרם".

המספרים המדויקים של קורבנות הסם לא ידועים. בבתי החולים טוענים שמדובר בעשרות אלפים, וכי בכל שנה מספר המשתמשים מכפיל את עצמו בצפון מזרח ארה"ב. חלקם בכלל לא יודעים במה הם משתמשים, מה הם מזריקים לגופם, וחלק מהסוחרים לא יודעים שמדובר בסם חזק יותר וקטלני יותר מהרואין. "בכל פעם שהם מזריקים - הם מצמידים אקדח לרקה", אומר פיין.

"גן עדן לסוחרים, גיהינום למשתמשים"

מתחת לגשר קייסי במסצ'וסטס, קהילת חסרי בית שמכורים לסמים מתארים את המאבק. מייק, סוחר ומשתמש בסמים שמצפה לילד מבת זוגתו בריטני, אומר: "כל מה שאני יודע זה למכור סמים ולשדוד אנשים. הפנטניל משתלט עליך, אנשים מתים מזה ומאוד קל לייצר את זה. זה זול, אפשר למכור את זה במהירות ולעשות הרבה מאוד כסף, זה גן עדן לסוחרים, אבל גיהינום למשתמשים".

"אתה לא מרגיש כלום, לא את הכאב של העבר, לא את הכאבים של ההווה - זה פשוט משתלט עליך", מספרת קריסטין, שמנסה להיגמל. "כבר איבדתי חברים רבים ובני משפחה לפנטניל. זה מעיף אותך ובסופו של דבר - אתה מאבד הכל". לורנס, שמפעילה מקלט למשתמשים בסמים, אומרת כי "זה לוקח הורים, מורים, תלמידים, עובדים סוציאלים, אחיות - זו מגיפה שנוגעת בכולם. אין לנו עדיין מושג עד כמה זה חמור".