מכה לאובמה: ביהמ"ש העליון חסם את תכנית ההגירה

בפסיקה דרמטית חסם בית המשפט חלק מרכזי מרפורמת ההגירה שהעביר הנשיא האמריקני באמצעות צווים נשיאותיים ונועדה למנוע את גירושם של כ-4 מיליון מהגרים בלתי חוקיים. "מדובר בהחלטה מתסכלת עבור מי שרוצים היגיון במדיניות ההגירה", אמר אובמה בתגובה

מפלה לאובמה (רויטרס)

בית המשפט העליון בארה"ב חסם את תכנית ההגירה של אובמה: הפסיקה שקיבל הערב (חמישי) בית המשפט חוסמת חלק מרכזי בתכנית שהעביר אובמה באמצעות צווים נשיאותיים, לאחר שנכשל בקונגרס, ונועדה למנוע את גירושם של כארבעה מיליון מהגרים לא חוקיים. אובמה הגדיר את החלטת השופטים, שארבעה מהם התנגדו לתכנית וארבעה תמכו: "מתסכלת".

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה של בית המשפט העליון למעשה מותירה על כנה החלטה מוקדמת של ערכאה משפטית נמוכה יותר, שחסמה את התכנית. אובמה העביר בשנת 2014 את המהלך בעזרת צווים נשיאותיים בשל הרוב הרפובליקני שהתנגד לתכנית בקונגרס. היא אמורה הייתה להשפיע על חייהם של כארבעה מיליון מהגרים בלתי חוקיים.

הפסיקה הזו, שמהווה ניצחון עבור הרפובליקנים, מגיעה שבעה חודשים בלבד לפני תום כהונתו של אובמה ומבטיחה כי נושא ההגירה יישאר במרכז סדר היום במהלך מערכת הבחירות לנשיאות בין קלינטון וטראמפ - שסיפק בעבר שלל התבטאויות מעוררות מחלוקת בנושא.

גבול ארה"ב מקסיקו (רויטרס)

"מערכת ההגירה שלנו הייתה מקולקלת במשך שני עשורים", אמר אובמה בעקבות ההחלטה. "העובדה שבית המשפט העליון לא היה מסוגל לקבל החלטה מרחיקה אותנו מהמדינה שאנו שואפים להיות". אובמה הוסיף כי מדובר בהחלטה "מתסכלת עבור מי שרוצים הגיון במדיניות ההגירה ועבור מי שרוצים לאפשר לכ-11 מיליון מהגרים לצאת מהצללים".

התכנית של אובמה, שהוצגה כבר בשנת 2014, נתקלה מיד בהתנגדות רבה מצד גורמים ב-25 מדינות, שטענו כי הנשיא חרג מגבולות סמכותו בכך שעקף את הקונגרס.