"צוערים אולצו לאנוס את חבריהם"‎

הממשל האוסטרלי מפרסם היום את גילויי ועדת החקירה הממלכתית שבדקה תלונות של חניכים בצי על התעללות קשה, שכללה גם תקיפה מינית. על פי הפרטים שהתפרסמו ב"טלגרף" האוסטרלי, אחת החניכות שמה קץ לחייה לאחר שנאלצה לקיים יחסי מין עם מפקדה

אלינור טיבל, החניכה ששמה קץ לחייה (משפחתה של טיבל)

ועדת החקירה האוסטרלית החוקרת טענות על התעללות מינית במהלך הכשרת צוערים לצי האוסטרלי שמעה עדויות מזעזעות מצד חניכים על הטרדות ותקיפות מיניות בהן הוכרחו לקחת חלק, כולל מעשי אונס. אחת הצוערות אף התאבדה אחרי שקיימה יחסי מין עם אחד המדריכים - כך מדווח היום ה"טלגרף" האוסטרלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההתעללות תוארה כטקסי חניכה קשים שכללו מנהגים כמו "blackballing" (מנהג שבו מורחים משחת נעליים על איברי המין), או "שטיפה מלכותית" בו דוחפים את ראשו של חניך לאסלה אחרי שימוש, ומדיחים אותה כשראשו בפנים. הצוערים טענו בפני חברי הוועדה כי החונכים הסבירו להם: "זה יהפוך אתכם לגברים, תספגו את זה".

אחד מאנשי הצי סיפר שנחטף באמצע הלילה ונלקח לאולם ספורט, שם התעללו בו מינית. על פי עדותו, זה קרה פעמים רבות. הוא סיפר כיצד התעללו בו וכיצד נאלץ להתעלל מינית באחרים באופן קבוע.

נערה אולצה לקיים יחסי מין עם מדריך - והתאבדה

אבל האירוע שהסעיר את הוועדה יותר מכל ובגללו נפתחה חקירה והודחו אנשי צי, הוא סיפורה של חניכה בשם אלינור טיבל, בת 15, שקיימה יחסי מין עם מדריך בן 30. המדריך איים להדיח אותה מהצי והיא התאבדה לפני 6 שנים, כשהייתה בת 16.

גרים פרייזר, חניך נוסף שגויס בגיל 16 והעיד בפני הוועדה, סיפר כיצד איבד את הכרתו לאחר שרץ במסדרון בו המתינו מגויסים אחרים שזרקו עליו כל מה שבא ליד. הוא אחד מ-111 חניכים שהעידו בפני הוועדה. על פי הדיווח, ההתעללויות במגויסים לצי נמשכות כבר 49 שנים.

הוועדה החלה לחקור את האירועים ב-2012 לאחר שקיבלה 24 אלף תלונות על התעללות בקרב כוחות הביטחון האוסטרליים. השבוע מעידים בכירים מהצי בפני הוועדה ומנסים לספק הסברים לתופעה המטרידה.