דמוקרטים מחו - והתיישבו על הרצפה

חברי המפלגה הדמוקרטית בקונגרס האמריקני פתחו בישיבת מחאה בתוך חדר הדיונים בדרישה להעלות להצבעה הצעת חוק אשר מגבירה את הפיקוח על מכירת כלי נשק. ערוץ הטלוויזיה המעביר את הדיונים הפסיק את שידוריו, וחברי הפרלמנט החלו לשדר את ישיבת המחאה בעמודי הפייסבוק שלהם

ישיבת המחאה בקונגרס (פייסבוק)

אירוע חריג מתרחש בקונגרס האמריקני החל מאמש (רביעי) בשעות הלילה כאשר חברי קונגרס דמוקרטים התיישבו על רצפת הקונגרס וסירבו להתפנות. חברי הקונגרס הדמוקרטיים דורשים כי תתקיים הצבעה על הצעת חוק אשר מגביר את הפיקוח על מכירת כלי נשק לחשודים בפעילות טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברי הקונגרס הדמוקרטים דורשים פיקוח על כלי הנשק בארצות הברית כך שיוכלו לוודא שחשודים בטרור לא יוכלו לרכוש כלי נשק. כמו כן, דורשים חברי הקונגרס כי יש לבצע בדיקות רקע למי שמעוניין לרכוש נשק. הצעות החוק הללו הופלו על ידי הדמוקרטים לפני מספר ימים.

הדמוקרטים התאספו באחד מחדרי הדיונים בקונגרס כשהם זוכים לתמיכה רבה של חבריהם הבאים לבקר אותם ולקרוא לרפובליקנים לנקוט פעולה בעקבות הרצח ההמוני באורלנדו. קבוצת המוחים גדלה לכ-100 איש וכללה לעתים גם חברי סנאט דמוקרטים שבאו לתמוך בחבריהם בקונגרס. אחד מהם, אף היה המתמודד הדמוקרטי ברני סנדרס.

במהלך הלילה כובו מצלמות הטלוויזיה שמצלמות את הישיבות כמו גם המיקרופונים המקליטים אותה. בהיעדר אמצעי תקשורת, החלו חברי הקונגרס לשדר את המתרחש בבית הנבחרים בשידור ישיר, דרך אמצעי השידור הישיר ברשתות החברתיות.

"לא יודע כמה יישארו, אבל הבאתי שמיכה"

מנהיגת המיעוט בקונגרס ננסי פלוסי התחייבה שהדמוקרטים לא יעזבו את רצפת הקונגרס עד אשר דרישותיהם ייענו. "אנחנו נהיה פה כמה זמן שיידרש, כל יום", היא אמרה. "זהו רגע האמת". חבר הקונגרס ג'אן שאקווסקי מאילינוי הצהיר: "אני לא יודע כמה מאיתנו יישארו, אבל התוכנית שלי היא כזו: הבאתי שמיכה".

מחוץ לגבעת הקפיטול החלו להתכנס מאות מפגינים המביעים תמיכה בחברי הקונגרס המוחים. אזרחים נוספים מרחבי המדינה החלו לשלוח פיצות לחברי הקונגרס ולמפגינים, כשעל אחת מהן נכתס כי נשלחה מאמא של אחד מקורבנות הירי ההמוני בבית הספר היסודי סנדי הוק במדינת קונטיקט ב-2012, בו נרצחו 26 בני אדם.

הרפובליקנים, מצידם, חוששים מקביעת תקדים מסוכן: לדבריהם, במידה וייענו לדרישות הדמוקרטים הדבר יהפוך את הפרקטיקה של "שבירת הכלים" לנורמטיבית ומקובלת יותר, ותפגע ביכולת בית הנבחרים לתפקד. תום קול הרפובליקני מאוקלהומה הסביר כי "זה לא תפקיד המיעוט להחליט אילו חוקים עולים להצבעה - אנחנו לא זכינו לעשות את זה כשאנחנו היינו המיעוט".