ההצבעה החלה: לאן בריטניה הולכת?

הקלפיות נפתחו ומיליוני בריטים החלו בהצבעה הגורלית בנוגע להמשך דרכה של הממלכה באיחוד האירופי. סקר: 43% בעד יציאה, 41% מתנגדים - בהם ראש הממשלה דיוויד קמרון: "לא תהיה דרך חזרה"

בפנים או בחוץ? (רויטרס)

בריטניה מתקרבת לרגעי ההכרעה: לאחר חודשים ארוכים ויצריים במיוחד, נפתחו הבוקר (חמישי) הקלפיות במסגרת במשאל העם בסוגיית ההיפרדות מהאיחוד האירופי. אתמול בילו התומכים והמתנגדים בעצרות ובכנסים, כשהסקרים האחרונים מצביעים על קרב צמוד מאד בין המחנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך היממה האחרונה קיים ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, העומד בראש התומכים בהישארות באיחוד, נאומים וכנסים כדי לשכנע את המתלבטים. גם המתנגדים ערכו ביממה האחרונה שורה של עצרות וכנסים בנושא. על פי אתרי ההימורים, הבריטים צפויים ברגע האמת להימנע משינויים ולהכריע בעד הישארות באיחוד.

שני הצדדים השקיעו מאמצים אדירים להבהיר למתלבטים שההחלטה היא לא פחות מגורלית לעתידה של בריטניה. בינתיים, באירופה חדלו מהבקשות החינניות ועברו לטון תקיף יותר. ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד יונקר, שהבטיח חבילת הטבות לבריטים כדי לנסות לשכנע אותם להישאר באיחוד, הזהיר שלא יהיה מו"מ נוסף אחרי תוצאות הבחירות ביום חמישי.

במרתון לשכנוע המתלבטים. קמרון (רויטרס)

לדברים הצטרף גם נשיא צרפת פרנוסאה הולנד שטען שיציאה מהאיחוד מהווה סכנה לשוק האירופי. גם נשיא ארה"ב ברק אובמה, הנשיא הסיני שי ג'ינפינג, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ומנהיגי חבר העמים הבריטי דחקו בבריטניה להישאר באיחוד האירופי. קמרון מצדו שב ומזהיר מפני ההיפרדות: "אחרי היציאה מהאיחוד אין דרך חזרה".

משאל העם מתקיים כשבוע לאחר רצח חברת הפרלמנט הבריטית ג'ו קוקס, שהיתה ממובילי ההישארות באיחוד. הרצח המזעזע הפך לסמל ליצריות המאבק בין המחנות בבריטניה, והעלה שאלות בנוגע לאופיו של הקמפיין.

הרצח - סמל ליצריות המאבק (skynews)

שאלת ההיפרדות מהאיחוד הציבה שני נושאים במרכז סדר היום: הכלכלה וההגירה לשטחה של הממלכה המאוחדת. בהקשר הכלכלי, קרן המטבע הבינלאומית, המרכז הפיננסי של לונדון ורוב ההנהגה העסקית בבריטניה מגבים את קמרון ומצדדים בהישארות באיחוד. לדבריהם, נטישת האיחוד תוביל את בריטניה למיתון, לצמצום המשרות הפנויות ולעליית מחירים.

לעומתם, אנשי ה-Brexit, תומכי ההיפרדות מאירופה, טוענים שבגלל מחויבויותיה של בריטניה לאיחוד, איבדה הממלכה את השליטה בהגירה לשטחה, ונאלצת כעת לבזבז מיליארדי פאונדים לטובת האינטרסים שמובילים "הפקידים מבריסל". לדבריהם מדובר בכספים שניתן היה להשקיע ברווחתם של אזרחי בריטניה.

ההפחדות צפויות להימשך

בשני המחנות נעזרו באיומים בלתי מבוססים לצרכי הקמפיין. בחודשים האחרונים השתמשו בטכניקות הפחדה שונות בנוגע להגירה, משבר כלכלי ואיומי טרור כדי להניע בוחרים. מדיניות זו תימשך עד לרגעי הקמפיין האחרונים.

"זו ההזדמנות האחרונה שלנו לפתור את הבעיות ולקחת בחזרה את השליטה לידנו", אמר ראש עיריית לונדון לשעבר בוריס ג'ונסון שמנהיג את קמפיין העזיבה. ג'ונסון הוא גם המועמד המוביל להחליף את ראש הממשלה קמרון במקרה של יציאה מהאיחוד.

"אם לא נצביע בעד עזיבת האיחוד, נישאר נעולים בחלק האחורי של המכונית, וננוע בבטחה לכיוון מקום שאליו אנחנו לא רוצים ללכת על ידי נהג שאינו דובר אנגלית", אמר ג'ונסון, שטס ברחבי בריטניה בעזרת מסוק כדי להפיץ את המסר של ה-Brexit. "יום חמישי יכול להיות יום העצמאות של בריטניה". גם מנהיג מפלגת העצמאות הבריטית הימנית הקיצונית (UKIP), נייג'ל פרג', הביע תמיכה שכמעט מובנת מאליה ביציאה מהאיחוד. "אני רוצה חיים תחת דרכונים בריטיים ותחת הדגל הבריטי", אמר.

הסקרים מצביעים על אומה שסועה (Sky news)

התוצאות: מחר בבוקר

הסקרים המקדימים מצביעים על אומה שסועה, עם הבדלים עצומים בין מצביעים מבוגרים וצעירים, עניים ועשירים. הם מלמדים על הבדלים בין תושבי לונדון וסקוטלנד שתומכים בהמשך היחסים עם האיחוד לבין תושבי אנגליה התיכונה והכפרים שמבקשים להיפרד מהאיחוד. מאחד הסקרים האחרונים שבוצעו עולה כי 43% מהציבור יתמכו ביציאה מהאיחוד, 41% יתמכו בהישארות ו-16% עדיין מתלבטים. עם זאת, סקרים נוספים מצביעים על יתרון קל לתומכים בהישארות.

קרב צמוד בין המחנות (רויטרס)

הקלפיות ייפתחו כבר ב-06:00 בבוקר וייסגרו רק ב-21:00. התוצאה הרשמית תפורסם ביום שישי בבוקר, אך מדגמים ותוצאות חלקיות או נתוני השתתפות מ-382 מרכזי הספירה יתפרסמו כבר בשעות הערב והלילה. אירופה עצמה רואה במשאל הבריטי מבחן עצום לאיחוד. אם בריטניה אכן תחליט לעזוב, מדינות נוספות ילכו בעקבותיה, מה שיוביל את ההנהגה האירופית לחישוב המסלול מחדש בכל הקשור לזירה הכלכלית ולענייני ההגירה.

גם העתיד הפוליטי של ראש הממשלה תלוי בתוצאה. סוגיית האיחוד האירופי חילקה את מפלגתו השמרנית של קמרון באופן שלא נראה מאז ימי מרגרט תאצ'ר. אם קמרון יפסיד במשאל, הדבר עלול לעלות לו במשרה הבכירה.