הרוצח ל-911: "יש מכונית תופת"

כשבוע וחצי אחרי הטבח: ה-FBI מפרסם את תמלול השיחות למוקד החירום שביצע עומאר מטין (29), שרצח 49 בני אדם במועדון הגאה באורלנדו. "אני יורה בפנים", הוא אמר למוקדן. "אני חייל איסלאמי"

עומאר מאטין. התתמלולים נחשפים

ה-FBI מפרסם היום (שני) תמלול חלקי של שיחות החירום שבוצעו למוקד החירום 911 במהלך הטבח שביצע בשבוע שעבר עומאר מאטין, שפתח באש אוטומטית ורצח 49 אנשים במועדון באורלנדו, פלורידה. מאטין (29) פרסם במהלך המצור, שנמשך שעות, שלוש הודעות ברשתות החברתיות מתוך מועדון הלילה שבהן הוא הביע את תמיכתו בארגון הטרור האסלאמי דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התמלולים, מאטין התקשר למשטרה בשעה 2:35 לפנות בוקר, לאחר שכבר החל בטבח ודיווח כי הוא נמצא מחוץ למועדון עם רכב ממולכד וכי בכוונתו להצמיד חומרי נפץ לבני ערובה. "יתהלל האל, ותפילות ושלום לנביאו", אמר מאטין בערבית למוקדנים לפני שהוסיף באנגלית: "אני אומר לכם שאני באורלנדו ואני מי שירה". עוד קרא לארה"ב להפסיק להפציץ בסוריה ובעירק, וציין: "אני חייל של האיסלאם".

זירת הטבח (רויטרס)

"הרוצח אמר שיש לו פצצות - אבל לא מצאנו כאלה", אמר בתדרוך איש הבולשת רונלד הופר, "החקירה שלנו נמשכת, אך חשוב לציין כי פעולות אנשי הביטחון הצילו חיים". הופר אמר שהוא לא עומד לפרסם את השיחות עצמן, אבל הוא כן מבקש להדגיש שמאטין דיבר באופן רגוע מאוד, אותו כינה "מצמרר".

מפקד משטרת אורלנדו ג'ון מינה הסביר כי "כניסת כוחותינו במהירות גרמה לחמוש להפסיק לירות ולסגת לשירותים. אחרי חילופי האש השניים, הירי למעשה נפסק", הדגיש. ג'רי דימינגס ממשרד השריף המקומי הוסיף כי "היינו מוכנים לאירוע כזה. אנו עורכים תרגילי התמודדות עם אירועי טרור, ויודעים כיצד להגיב לאירוע ירי".

(רויטרס)

הפרסום נערך במסגרת תדרוך לעיתונאים של ה-FBI באורלנדו, כאשר היועצת המשפטית לממשלה לורטה לינץ' אמרה מראש שהתמלילים לא יכללו שום הצהרת נאמנות - חרף העובדה כי הושמעה בשיחות. בדיווחים מוקדמים הרשויות טענו שמראיות ראשוניות בתיק עולה כי מאטין היה אדם רגשן שפעל לבדו, ללא הכוונה חיצונית.

לינץ' אמרה לרשת CNN שהחוקרים בונים פרופיל מלא של מאטין: אזרח ארה"ב, יליד ניו יורק ותושב פלורידה ממוצא אפגני שעבד כמאבטח. הטבח במועדון ה-Pulse, שבו נהרגו 49 בני אדם ועוד 53 נפצעו, גרר שבוע אבל לאומי ועורר מחדש את השיח על שינויים במדיניות האמריקנית לאחזקת נשק כמו גם את מעמד ובמיוחד הפגיעות של חברי הקהילה הגאה.